پل ورسک

e1656307001113

پل ورسک که از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن کشور است در ارتفاعات روستای ورسک قرار دارد. این پل به دلایل زیادی خاص و ویژه شده است. در رابطه با نام‌گذاری پل ورسک، نقل‌قول‌های متعددی وجود دارد، برخی معتقدند دلیل نام‌گذاری این پل، وجود نوعی پوشش گیاهی انبوه به نام “ورس” در اطراف آن است و برخی نیز دلیل نام‌گذاری را حضور مهندسی اهل بوهم می‌دانند با نام “شرووسک” که به دلیل سخت بودن تلفظ نامش، اهالی محلی او را ورسک صدا می‌زدند. نامی که روی پل باقی ماند و ماندگار شد. البته هیج سند معتبری وجود ندارد که حقیقی بودن این نقل قول‌ها را اثبات کند اما در هر صورت اهمیت پل ورسک به اندازه‌ای است که روستای عباس‌آباد که در مجاورت این پل قرار دارد نیز بعد از مدتی به روستای ورسک مشهور شد.

این پل که از شاهکارهای مهندسی به حساب می‌آید، بیش از 110متر ارتفاع و دهانه‌ای 66 متری دارد. ساخت پل ورسک توسط شرکتی دانمارکی به نام “کامیساکس”به دستور رضاشاه در سال 1313 آغاز شد و در سال 1315 به پایان رسید و افتتاح شد. هم‌چنین هنگام افتتاح پل، شخص رضا شاه در شهرستان سوادکوه حضور داشته است.

درخواست هیتلر برای تخریب پل

در زمان جنگ جهانی دوم، هیتلر از دولت ایران خواست که تمام پل‌ها و تونل‌های کشور را برای جلوگیری از کمک‌های نظامی و غذایی متفقین منفجر کند. نام پل ورسک نیز در این لیست قرار داشت که البته هیچ انفجاری در هیچ کجای ایران رخ نداد و پس از آن چرچیل نخست‌ وزیر وقت انگلستان لقب ” پل پیروزی ” را به پل ورسک داد. به این ترتیب، در 23 تیرماه سال 1324 شمسی به پیشنهاد وزارت راه ایران نام این پل، به «پل پیروزی» تغییر کرد. امروزه پل ورسک علاوه بر اهمیت ویژه در صنعت حمل ونقل که مسیر مهمی برای عبور قطارهای مسافربری و باربری است، از جاذبه‌های گردشگری ایران نیز محسوب می‌شود. هم‌چنین نام پل ورسک در کتاب رکورد گینس در بخش پل‌های با ارتفاع بیش از ۶۱ متر به ثبت رسیده است.اشاه در سال 1313 آغاز شد و در سال 1315 به پایان رسید و افتتاح شد. هم‌چنین هنگام افتتاح پل، شخص رضا شاه در شهرستان سوادکوه حضور داشته است.

مسیرهای بازدید از پل ورسک

مسیرهای مختلفی برای تماشای شکوه پل ورسک وجود دارد ، بهترین مسیر برای رسیدن به این منطقه از کشور محور فیروزکوه است. بعد از ورود به جاده‌ی دماوند و طی چندکیلومتر و گذر از جاجرود، رودهن و بومهن و عبور از شهر دماوند، به شهر فیروزکوه می‌رسید و بعد از گذر از میدان اصلی شهر فیروزکوه اگر در مسیری فرعی حرکت کنید، جاذبه‌های گردشگری‌ای مثل ” چشمه گدوک “، ” گردنه کدوک “و ” آبشار شورآب ” را خواهید دید. درست در قسمت بالای آبشار شورآب، ریل قطار و در آن‌سوی ریل، روستای شورآب دیده می‌شود که توسط کوه‌های بسیار زیبایی احاطه شده است. در دل این کوه‌ها می‌توان سه ریل را که به شکل موازی قرار گرفته‌اند، مشاهده کرد، این سه ریل موازی همان سه خط طلایی مشهور پل ورسک است که پیش از این در ارتباط با آن صحبت کردیم. گردشگران پس از سه خط طلایی و عبور از تونل به ورسک خواهند رسید، عظمت ورسک و حضورش در میان کو‌ه‌ها و انبوه گیاهان، این پل را در تمام فصول سال زیبا و دیدنی کرده است. هم‌چنین، پل ورسک در مهرماه 1356 با شماره 1534 به ثبت ملی رسیده ‌است.

برچسب ها: پل ورسک

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

1 + ده =

keyboard_arrow_up