قله توچال

قله توچال

توچال نام قله‌ای در شمال استان تهران به بلندای 3,963 متر از سطح دریاست که بخشی از دامنه رشته‌کوه‌های البرز می‌باشد. ارتفاع پای کار 1805 متر از سطح دریاست.

توچال به معني چال آبگير و درياچه‌ي كوچك است. چون قله‌ي توچال در كنار درياچه ای از یخچال طبیعی قرار دارد آن را بدين نام خوانده‌اند.  توچال در تقسیمات کشوری جزو استان تهران و شمال شهر تهران به عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است.

دامنه جنوبی توچال در مجاورت شهر تهران و قله‌ی توچال نیز مشرف به شهر تهران است. این قله در جنوب منطقه کوهستانی البرز مرکزی و بر روی خط‌الرأس شرقی-غربی واقع شده که از سمت شرق به قله‌های لزون غربی، لزون شرقی (پیازچال)، بند لارکرور، سیاهبند، شهربانو کُشَک، چنبره‌بند و دارآباد، و از جانب غرب نیز به قله‌های هومند توچال، هومند شاهنشین، شاه‌نشین، سی‌و سه چم، بازارک، نودشتک، لوارک، سه‌سنگ، منار و روستای مورود واقع در 35 کیلومتری جاده چالوس در منطقه پل‌خواب منتهی می‌شود.

مشهورترین و پُر رفت‌وآمدترین پناهگاه‌ها و جان‌پناه‌های توچال از شرق به غرب، به‌ترتیب عبارتند از: دارآباد (مونگچال)، کلکچال، شروین، شیرپلا، جان‌پناه قله توچال (اردلان)، امیری، هتل اوسون، ایستگاه پنجم تله کابین، جان‌پناه اسپیدکمر و پلنگ‌چال که همگی آن‌ها مشرف به تهران هستند. کوه توچال در تقسیمات کشوری جزء استان تهران و شمال شهر تهران است و همانطور که اشاره شد ارتفاع قله توچال 3,963 متر است که به‌ عنوان بلندترین ارتفاع نزدیک به تهران است. صعود به قله توچال از برنامه‎های کوهنوردی یک‌روزه اطراف تهران است. توچال در فصل تابستان بیشترین تعداد کوهنوردان حرفه‌ای و غیرحرفه‌ای را پذیراست، البته صعود به توچال در زمستان نیازمند تجهیزات کامل، سابقه کوهنوردی بالاست و توصیه می‌شود هیچگاه به تنهایی کوهنوردی نکنید. سفرهای کانون کوهنوردی طبیعت و گزارش برنامه‌هایشان می‌تواند راهنمای صعود به توچال برای علاقمندان باشد.

مسیرهای صعود

قله توچال 2
  1. دربند، شیرپلا، سیاه‌سنگ، قلّه توچال (رایج‌ترین مسیر)
  2. بوستان جمشیدیه، پناهگاه کلک‌چال، دره پیازچال، قله پیازچال، قله توچال
  3. ولنجک، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال
  4. درکه، پناهگاه پلنگ‌چال، ایستگاه پنجم تله‌کابین، ایستگاه هفتم تله‌کابین، قله توچال
  5. دارآباد، قله دارآباد، قله پیازچال، قله توچال
  6. دربند، دوراهی اوسون، دره اوسون، جان پناه اسپیدکمر، ایستگاه هفتم تله کابین، قله توچال (قدیمی ترین مسیر)
  7. همچنین از دامنه ی شمالی و از شکراب هم امکان صعود به توچال وجود دارد که کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد
  8. دامنه های امامزاده داوود، شهرستانک، چین کلاغ مسیرهای دیگر دسترسی به قله توچال هستند

     محل شب مانی

۱ – پناهگاه شیرپلا  دارای ۳ طبقه –  سرویس- خوابگاه –  سالن غذاخوری- تراس در ارتفاع ۲۷۵۰ متری شمال آبشار دو قلو و در کنار رودخانه پس قلعه ساخته شده و متعلق به فدراسیون کوهنوردی است .    

    
۲ – جانپناه امیری( سیاه سنگ)
این جان پناه سنگی در دو طبقه فاقد امکانات رفاهی به یادبود علی امیری که در این مکان فوت نموده و توسط خانواده نامبرده  ساخته شده و در یال اصلی توچال و در ارتفاع ۳۵۰۰ متری قرار دارد .

۳ – جان پناه فلزي مدور
جانپناه سوم ساخته شده بر فراز قله توچال توسط زنده یاد مرحوم محمد داوودی دبیر پیشین فدراسیون کوهنوردی و کمک های فدراسیون به نحو جالبی طراحی و ساخته شده و برای مواقع اضطراری و طوفان بسیار موثر می باشد. بنای آن فلزی و از نوع دو جداره می باشد .

برچسب ها: , , , , ,

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست