قله چرمکش

چرمکش-آوای-طبیعت

قله چرمکش از قلل البرز غربی واقع در استان گیلان و شهرستان لوشان می باشد. این قله بر روی یک خط الراس با امتداد شرقی – غربی قرار دارد که با یک گردنه نسبتا عمیق در جهت غرب به قله های سردگاه (2400 متر) و آسمانسرا (1950 متر) متصل می شود. قله چرمکش از جبهه جنوبی و روستای بیورزین لوشان صعود می شود.

بیورزن یکی از اصلی ترین مسیرهای دست یابی به قله های “آسمان سرا” ، “چرمکش” ، “بزبره”  ، “ترکوبه” و همچنین  “سردگاه” است که همگی آنها به غیر از “بزبره” بیش از ۲۳۰۰ متر ارتفاع دارند و از مناطق معروف کوهستانی در  جنوب استان به شمار  می روند .  در سالهای اخیر با توجه به رشد کوهنوردی و شناخت بهتر از مناطق مختلف کوهستانی استان ، مورد توجه کوهنوردان و گروههای کوهنوردی قرار می گیرند.

قله چرمکش - گروه آوای طبیعت

مسیر پیاده روی قله چرمکش از کنار جویباری که از شمال سرازیر میگردد آغاز شده و با شیبی ملایم حدود %۵ به مدت حدود یک ساعت به طرف بالا زمان میبرد. متعاقب این جویبار مسطح در این زمان قید شده, سربالایی شتاب بیشتری حدود %۲۰ پیدا میکند و طی همین مدت در مرتع بسیار سر سبز خاتمه می یابد و در مرتع از شدت سر بالایی ها مجدد کاسته شده و نفسی تازه می گردد.

در ادامه با شیب متوسط به دوراهی مسیر چرمکش و بزبره می رسیم . در مسیر قله بزبره که فاصله چندانی هم خارج از مسیر نیست به یک خانه کوهستانی که دارای چشمه هم هست می رسید که این مکان میتواند استراحتگاه مناسبی برای همنوردان باشد درغیر اینصورت میتوان از مسیر خارج نشده و همان راه اصلی را در پیش گرفت حدودا یک ساعت تا قله زمان میبرد.

قله چرمکش
درکل زمان مفید پیاده روی تا این مکان بدون در نظر گرفتن توقف ها تا ۴ ساعت است و زمان برگشت نیز 3 ساعت را میتوان در نظر گرفت.

برچسب ها: تور کوهنوردی, قله آسمانسرا, قله بزبره, قله چرمکش, کوهنوردی, گروه کوهنوردی, لوشان

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

16 − یک =

keyboard_arrow_up