قله بزبره

آوای طبیعت

بزبره از جنوبی ترین قله های استان گیلان است که مسیر اتومبیل تا لوشان ۹۰ کیلومتر (۱٫۵ ساعت) و تا بیورزن حدود ۱۲ کیلومتر جاده کوهستانی (۰٫۵ ساعت) است که در مجموع به ۲ ساعت وقت نیاز دارد.

بیورزن یکی از اصلی ترین مسیرهای دست یابی به قله های “آسمان سرا” ، “چرمکش” ، “بزبره”  ، “ترکوبه” و همچنین  “سردگاه” است که همگی آنها به غیر از “بزبره” بیش از ۲۳۰۰ متر ارتفاع دارند و از مناطق معروف کوهستانی در  جنوب استان به شمار  می روند .  در سالهای اخیر با توجه به رشد کوهنوردی و شناخت بهتر از مناطق مختلف کوهستانی استان ، مورد توجه کوهنوردان و گروههای کوهنوردی قرار می گیرند.

 مسیر پیاده بزبره از کنار جویباری که از شمال سرازیر میگردد آغاز شده و با شیبی ملایم حدود %۵ به مدت حدود یک ساعت به طرف بالا زمان میبرد. متعاقب این جویبار مسطح در این زمان قید شده, سربالایی شتاب بیشتری حدود %۲۰ پیدا میکند و طی همین مدت در مرتع بسیار سر سبز خاتمه می یابد و در مرتع از شدت سر بالایی ها مجدد کاسته شده و نفسی تازه می گردد.

در ادامه با شیب متوسط به یک خانه کوهستانی در زیر قله که دارای چشمه هم هست رسیده که این مکان میتواند استراحتگاه مناسبی برای همنوردان باشد.
زمان مفید پیاده روی تا این مکان بدون در نظر گرفتن توقف ها تا ۴ ساعت است.

از این نقطه تا قله با شیبی تند حدود نیم ساعت تا ۴۵ دقیقه زمان می برد.زمان برگشت از قله بزبره تا بیورزن را میتوان ۳ ساعت در نظر گرفت.

برچسب ها: , , ,

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست