قله آسمان سرا ، بهشتی در گیلان

آسمان سرا

قله آسمان سرا مقصد بسیاری از کوه‌نوردان برای صعود است و بالا رفتن از آن تا رسیدن به قله، تقریباً 15 کیلومتر و ۵ ساعت زمان می‌برد. منطقه‌ای که کوه آسمانسرا در آن واقع شده است، در واقع یکی ییلاق بسیار زیبا و دیدنی است که بدون شک می‌توان آن را در کنار قللی مثل بزبره ، چرمکش و درفک یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری گیلان به حساب آورد.

کوه آسمان سرا در روستای گلدیان رودبار واقع شده است و ارتفاعی در حدود ۱۹۰۰ متر دارد. از بالای این کوه می‌توان منظره‌هایی زیبا از کوه‌ها اطراف، دشت‌های سبز، توربین‌های بادی و … را مشاهده کرد.

وقتی کلمه آسمان سرا را می‌شنوید، چه چیزی به ذهنتان متبادر می‌شود؟ ‌قطعا اولین چیزی که تصورش را می‌کنید، جایی است که نزدیک آسمان باشد و فضای کافی برای آرمیدن و استراحت داشته باشد. ییلاق آسمان سرا رودبار دقیقا همین ویژگی‌ها را دارد.
آسمان سرا یا ییلاق گلدیان، یکی از دشت‌های فراخ و بلند گیلان است که البته کمتر شناخته شده است و به اندازه ییلاق‌ داماش رودبار نزد غیر گیلانی‌ها معروف نیست، اما فوق‌العاده زیبا و بکر است.

کوه آسمان سرا کجاست ؟

ییلاق گلدیان

این کوه زیبا و دیدنی در رودبار و روستای سرسبز گلدیان واقع شده است. البته از طرف منجیل و روستای هرزویل نیز امکان دسترسی به این قله وجود دارد. ولی معمولاً کوه‌نوردان از سمت رودبار و از کنار توربین‌های بادی صعود را آغاز می‌کنند. با این حال روستای تاریخی هرزویل نیز منطقه‌ای بسیار خوش آب و هوا است که تماشای مناظر سبز و دلنشین آن بدون شک برای شما خوشایند خواهد بود. به طور کلی می‌توان گفت مسیر رسیدن به کوه آسمان سرا به خودی خود آنقدر زیبا و سبز است که می‌تواند یک گردش منحصر به فرد تلقی شود. پس مطمئن باشید بازدید از قله بلند آسمان سرا، حتی اگر صعودی در کار نباشد، تجربه‌ای لذت‌بخش خواهد بود.

تصورش را بکنید از گرما و دود پایتخت در نیمه تابستان خسته شده باشید و راهی شمال شوید. کوهستان‌های سنگی رودبار را پشت سر بگذارید و به ییلاقی برسید که نسیم، دستان خنک و آرامش‌بخش خود را روی گونه‌های شما بگذارد و نوازشتان کند. هر چه به خورشید نزدیک‌تر شوید، گویی از شدت گرمایش کم می‌شود و مهرش افزون می‌گردد.

اگر در فصل بهار و تابستان به استان سرسبز گیلان سفر می‌کنید، این قله و منطقه ییلاقی را از دست ندهید. خنکای هوا و طبیعت زیبا تجربه وصف‌ناپذیری را برای شما رقم خواهد زد. برای رسیدن به قله آسمان سرا، کوهستان‌های سنگی رودبار را پشت سر می‌گذارید و به ییلاقی می رسید که در آن آسمان را در آغوش گرفته‌اید و از فراز ارتفاع به تماشای طبیعت بکر نشسته‌اید. اگر اهل کوهنوردی باشید، صعود با پای پیاده به این قله و ییلاق نیز حس و حال خاص خودش را دارد.

می‌توانید از مسیر لذت ببرید و پله پله تا رسیدن به آسمان را تجربه کنید. وقتی به ییلاق آسمان سرای رودبار در استان گیلان می‌رسید در یک سوی شما قله درفک و سوی دیگرتان طبیعت زیبای سد سفیدرود و همچنین شهر منجیل با آن توربین‌های بادی معروفش را خواهید دید. اگر عاشق گل و گیاه باشید، گیاهان دارویی بسیاری را در این مکان خواهید دید و می‌توانید یک زیرانداز پهن کنید و رو به آسمان دراز بکشید و ابرهایی که هر لحظه به شکلی در می‌آیند را نظاره گر باشید.

در ییلاق آسمان سرا رودبار، مناظر اطراف لطفی دیگر دارند. گویید آسمان را در آغوش گرفته‌اید و از فراز ارتفاع به تماشای طبیعت نشسته‌اید. اگر اهل کوهنوردی باشید، صعود با پای پیاده به این ییلاق نیز حس و حال خاص خودش را دارد. می‌توانید از مسیر لذت ببرید و پله پله تا رسیدن به آسمان را تجربه کنید.
اگر قبل از ظهر یا بعد از ظهر به ییلاق برسید، هیچ بعید نیست که ابرها احاطه‌تان کنند. اینجا می‌توانید لای ابرها شنا کنید و آسمان را در مشتتان بگیرید. اگر با میوه‌های وحشی و محلی گیلان آشنایید و پای پیاده عزم صعود به ییلاق آسمان سرای رودبار را کرده‌اید، سر راهتان با توجه به فصلی که در آن قرار دارید می‌توانید تمشک، زرشک وحشی، ازگیل، آلوچه وحشی، گلابی وحشی یا همان خوج، گردو و حتی گیاهان معطر وحشی مانند خالی واش را بچینید.
وقتی به جنگل ییلاق آسمان سرا رودبار می‌رسید، منظره‌ای بی‌نظیر را شاهد خواهید بود. روی زمین تا چشم کار می‌کند چمن و برگ، توی آسمان رنگ و ابر، در یک سوی شما قله درفک، سوی دیگرتان قله تجر و یک سمت شما شهر منجیل با آن توربین‌های بادی معروفش را خواهید دید. شما اکنون ۱۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریا ایستاده‌اید، بنابراین تعجب نکنید اگر از شما بخواهیم حتی در فصل تابستان هم با خود پتو و لباس گرم به همراه داشته باشید.
اینک هم‌چون پَر، خودتان را رها و آزاد می‌بینید، اگر اهل مدیتیشن هستید، فضای ییلاق آسمان سرا رودبار جان می‌دهد برای این کار.
شما حدود ۴ تا ۵ ساعت در راه بوده‌اید که اینک از این همه زیبایی و آرامش لذت ببرید، ضمن اینکه مسیر به قدری جذاب است که متوجه طولانی بودن آن نخواهید شد، به ویژه اگر همسفران خوبی را انتخاب کرده باشید.

دلایل منحصر به فرد بودن ییلاق آسمان سرا رودبار

• ارتفاع زیاد از سطح دریا و آب و هوای خنک و ییلاقی حتی در طول تابستان
• مسیری بسیار زیبا
• منظره‌ای دیدنی در ارتفاعات ییلاق
• یک قله بسیار زیبا و مناسب برای فتح توسط کوهنوردان
• آرامش ییلاق

ویژگی های طبیعی و گردشگری برجسته ییلاق آسمان سرا رودبار

قله آسمانسرا

ییلاق آسمان سرا رودبار سرشار از زیبایی‌هاست. به ارتفاعات که برسید گودال بزرگی را می‌بینید که محل جمع آوری برف و آب باران است. اگر خوش‌شانس باشید، آبگیری پرآب را مشاهده خواهید کرد. این آبگیر درگذشته برای دامداران و کشاورزان شهرهای اطراف هم بسیار حیاتی بوده است، تا جایی که حتی از رشت نیز برای بردن آب به این نقطه می‌آمدند.
اگر عاشق گل و گیاه باشید، گیاهان دارویی و زینتی بسیاری را در این مکان خواهید دید. اگر گلی شبیه به زعفران در ییلاق آسمان سرا رودبار دیدید، بی تفاوت از کنارش نگذرید، چراکه این گل واقعا زعفران است! انواع پامچال، بنفشه و لاله‌های وحشی را نیز در آسمان سرا می‌توانید ببینید.
می‌توانید یک زیر انداز پهن کنید و رو به آسمان دراز بکشید و ابرهایی که هر لحظه به شکلی در می‌آیند را نظاره کنید. یا به تماشای چرای گله‌های بز، گوسفند و گاو بنشینید. دویدن اسب‌ها را تماشا کنید یا آتشی روشن کنید و خودتان را به صرف یک چای ذغالی مهمان کنید.
می‌توانید از محلی‌های ییلاق آسمان سرا رودبار، گوشت تازه بره تهیه کنید و یک کباب خاطره‌انگیز را زیر دندان‌هایتان مزه مزه کنید یا چشمانتان را ببندید و در آرامش طبیعت و خنکای ییلاق، قدری استراحت کنید.
همه چیز برای اینکه از دغدغه‌های زندگی ماشینی و دنیای مادی بِکَنید و به آرامش و خویشتن خویش بازگردید، در اینجا مهیاست، پس از لحظه لحظه آن لذت ببرید.

چگونه به ییلاق آسمان سرا رودبار برویم

اگر تهرانی هستید، پس از رسیدن به رودبار، به دنبال آدرس آموزش و پرورش این شهرستان بگردید. سپس به سمت روستاهای گلدیان و آغوزبن حرکت کنید. وقتی بخش مسکونی روستاها تمام شد به جاده‌ای می‌رسید که با درختان کاجش شناخته می‌شود. از ابتدای جاده تا رسیدن به آبگیر ییلاق آسمان سرا رودبار حدود یک ساعت و نیم زمان می‌برد. هر سال گروه کوهنوردی و طبیعتگردی آوای طبیعت این تور را در فصلهای مختلف برگزار می کند.

دسترسی به روستای گلدیان

توربین های بادی در آسمانسرا

برای رسیدن به این روستا باید از شهرستان روبار حدود ۳ کیلومتر مسیر را به سمت توربین های بادی که جاده ای کوهستانی اما آسفالته است را طی کرد. بعد از حدود ۲۰۰ متر بالاتر دوراهی وجود دارد که باید از سمت چپ به مسیر خود ادامه دهید و بعد از عبور از اداره آموزش و پرورش شهر رودبار به سمت راست ادامه مسیر دهید. سرانجام بعد گذشت از تعدادی  پیچ و خم به تابلوی گلدیان می رسیم.مسیر را باید به سمت توربین های بادی ادامه دهید

برای رسیدن به این روستا باید از شهرستان رودبار حدود ۳ کیلومتر مسیر را به سمت توربین های بادی که جاده ای کوهستانی اما آسفالته است را طی کرد. بعد از حدود ۲۰۰ متر بالاتر دوراهی وجود دارد که باید از سمت چپ به مسیر خود ادامه دهید و بعد از عبور از اداره آموزش و پرورش شهر رودبار به سمت راست ادامه مسیر دهید. سرانجام بعد گذشت از تعدادی  پیچ و خم به تابلوی گلدیان می رسیم.مسیر را باید به سمت توربین های بادی ادامه دهید.

پوشش گیاهی و جانوری در گلدیان

ویژه گی مشترک جنگل های گیلان وجود بستری از برگ های خشک می باشد. درختان این منطقه از نوع توسکا، شیرخشت،راش، ازگیل و آلوچه وحشی می باشد که در طول مسیر به چشم خواهند خورد.حیوانات این منطقه عبارتند از خرس، موش کور، گراز، خرگوش و شاهین که به ندرت رویت می شوند.

دیدنی های روستای گلدیان

هر چه که از سمت روستا فاصله می گیریم و به سمت ارتفاعات می رویم بعد از سپری شدن حدد یک ساعت از پیاده رویمان به برکه ای زیبا و چشم نواز می رسیم که در دل کوه قرار گرفته است و زیبایی مسیر را دو چندان می کند. در فصل بهار  گل های رنگی کلدشت را می پوشاند که این مسیر را تبدیل به بهترین مکان برای عکاسی می کن. در طول مسیر به سمت قله  آسمان سرا چندین برکه دیگر هم به چشم خواهند خورد که خستگی مسیر را از شما خواهند زدود.

قله آسمانسرا

قله آسمانسرا در ارتفاع ۱۹۰۰ متر از سطح دریا  قرار گرفته است و  مسافتی که باید برای رسیدن به این قله طی شود حدود ۱۵ کیلومتر  است و شدت وزش باد بین ۲۰ تا ۹۰ کیلومتر در ساعت در این منطقه است. مدت زمان تقریبی جهت صعود به این قله حدود ۶ ساعت تخمین زده می شود. گروه آوای طبیعت سالهاست که تورهای صعود به قله آسمانسرا از مسیر های گلدیان و هرزویل را درکنار علاقمندان به طبیعت و کوه اجرا می کند.

در طول مسیر برای رسیدن به این قله زیبایی های زیادی به چشم خواهند خورد. در نزدیکی قله آسمان سرا گودال بزرگی می باشد که به اعتقاد اهالی بومی منطقه در قدیم الایام محلی برای ذخیر برف ها بوده که بعد از آن به رشت و مناطق اطراف برده می شده تا در تابستان جهت کشاورزی و دامداری  استفاده شود.

برچسب ها: آسمان سرا, قله آسمانسرا, قله بزبره, قله چرمکش, قله درفک, کوهنوردی, هرزویل, ییلاق گلدیان

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

13 + 5 =

keyboard_arrow_up