معرفی قله درفک

dorfak e1699187876141

قله درفک بی‌شک از زیباترین کوهستان‌های ایران به شمار می‌رود و از زیستگاه‌های گیاهی و حیوانی مهم کشور است. این قله از جاهای دیدنی رودبار به شمار می‌آید و بین دو شهرستان رودبار و سیاهکل بر بالای منطقه دیلمان، عمارلو و خرگام قرار دارد.

معرفی قله درفک

قله درفک از جاهای دیدنی استان گیلان محسوب می‌شود و آتشفشانی خاموش است. طبق روایت‌ها، زلزله سال ۱۳۶۹ بخش‌هایی از این قله را در هم فرو ریخت و بعد از آن هر سال بر شدت فرسایش قله افزوده شده است. اهالی معتقدند قله درفک اسرار سالیان سال اقوام گیل و دیلمی‌ را در خود نهفته دارد؛ رازهایی که هنوز در دل غارها و جنگل‌های انبوه سر به مهر باقی مانده‌اند.

 

نمای قله درفک از دور

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: حسینعلی رحیمی پنابندانی)

ارتفاع قله درفک با ۲۷۰۰ متر ارتفاع، بام گیلان است و از سمت جنوب به کوه‌های منجیل متصل و از مشرق و جنوب شرقی تا کوه‌های پیشکوه و رشته کوه‌های عظیم تخت سلیمان ادامه دارد و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می‌یابد.

قله درفک کجاست؟

قله درفک استان گیلان، ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار، دهستان دشتویل قرار دارد. (مشاهده روی نقشه)

مسیر دسترسی به قله درفک

اگر از تهران به‌سمت درفک حرکت می‌کنید، باید در اتوبان قزوین-رشت برانید تا بعد از رودبار به رستمآباد برسید. در این مکان به‌سمت راست تغییر مسیر بدهید. پس از عبور از توتکابن و پل واقع روی سپیدرود، به‌سمت روستای شیرکوه می‌روید. در این منطقه می‌توانید کمی استراحت کنید و برای این کار مسجد و حسینیه روستا گزینه خوبی است.

دسترسی به قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: ابوالقاسم زالفی) 

از شیرکوه که راه بیفتید، بلافاصله وارد جنگل‌های زیبای منطقه می‌شوید. اگر آن را ادامه دهید، بعد از عبور از یک سراشیبی تند به فضایی بی‌درخت و سرسبز خواهید رسید با کلبه‌ای چوبی در میان آن. اینجا لارنه است. بعد از لارنه دوباره تا چشم کار می‌کند، جنگل است و گیاهان بلندی که گاهی ارتفاع‌شان تا دو متر می‌رسد.

مسیر قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: حسینعلی رحیمی پنابندانی)

در ادامه مسیر، بعد از آنکه از منطقه کم‌درختی به نام مزرعه گذشتید، یک شیب تند مقابلتان قد علم می‌کند. بعد سیاه دره است و درختچه‌های سیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و آلوچه که مقابلتان صف می‌کشند. سپس به چشمه جیرونی خواهید رسید که کلبه‌های آن تنها فضای استراحت‌تان قبل از حرکت به قله هستند. از جیرونی به بعد به تدریج منطقه کم درخت می‌شود و بعد از گذر از گردنه پهن دژ به قله می‌رسید.

غار یخی درفک

یک غار یخی به طول ۱۰۰ متر در این منطقه وجود دارد که آب شرب مردم منطقه را تامین می‌کند. این غار روی قله قرار دارد. عشایر در داخل کاسه قله با سنگ خانه ساخته‌اند و از داخل این غار که بر اثر جمع شدن برف در زمستان تبدیل به یخچال می‌شود، یخ بیرون می‌آورند و برای سیراب کردن احشام خود از آن استفاده می‌کنند.

غار درفک

عکس از سایت iran-gardan.com (عکاس: نامشخص) 

البته اهالی می‌گویند این غار در تمام سال برف را در خود نگه می‌دارد و به همین دلیل منبع تامین آب چوپانان منطقه محسوب می‌شود. دهانه این غار بسیار تنگ است و ورود به آن بدون تجهیزات یخ‌نوردی ممکن نیست؛ بنابراین سعی نکنید وارد آن شوید.

صعود به قله درفک

برای صعود باید به سیاهکل بروید و از جاده دیلمان شروع کنید که از انتهای خاکی آن به روستای معروف شاه شهیدان می‌رسیم. ابتدای کوهپیمایی از شاه شهیدان به‌صورت مراتع و علفزار شروع می‌شود و بعد از حدود یک ساعت به ابتدای مسیر جنگلی خواهیم رسید. عبور از جنگل‌ها نیز حدود یک ساعت طول خواهد کشید.

قله مرتفع درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: وحید اسدی)

بعد از آن به ییلاق «وزنه بن» می‌رسیم که در آن چشمه‌ای گوارا انتظار کوهنوردان را می‌کشد و ادامه مسیر را می‌توان تا کاسه درفک پیمود. مسیر اول سینه‌کش سمت راست است که به تدریج صعود می‌کند و به خط‌الراس کاسه ختم می‌شود. مسیر دوم نیز مسیر سمت چپ است که از حاشیه دره‌ای پرشیب به ارتفاعات قله می‌پیوندند. از «چشمه وزنه بن» تا قله سه ساعت طول خواهد کشید.

مسیر صعود قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: نیما فرود)

مسیر «سطلخ جان» (جبهه غربی) یکی دیگر از مسیرهای صعود به این قله است که از مسیرهای طولانی صعود به درفک محسوب می‌شود و در سمت غرب قرار دارد. بدون شک مسیر سطلخ جان از زیباترین مسیرهای درفک یا بهتر بگوییم، از زیباترین مسیرهای کوهستانی ایران است. از انتهای روستا و از کنار استخر بزرگ آب، از پاکوب مشخصی صعود آغاز می‌شود که در حین گذر از جنگل، از پیچ و خم‌های دره نیز می‌گذریم تا به منطقه «گرده تال» برسیم. از آنجا صعود خود را ادامه می‌دهیم تا به «سیاه دره» برسیم و بعد از ساعتی، به منطقه «جیرونی پایین» خواهیم رسید که دارای سنگ‌های سفید و چند گودال در سمت چپ است. همچنین کمی پایین‌تر از آن چشمه آبی قرار دارد که در انتظار کوهنوردان است.

صعود از قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: میثم وفایی)

بعد از آن به منطقه «جیرونی بالا» و بعد از مدت زمانی به منطقه معروف پهن دشت خواهیم رسید و حدود دو ساعت و نیم پس از آن نیز در منطقه کاسه درفک قرار خواهیم گرفت.

جالب است بدانید که کوهنوردان زمان صعود به درفک با تابلویی چوبی مواجه می‌شوند که روی آن نوشته شده است: «اینجا محل عبور فرشتگان است، زمین را آلوده نکنید» و بعد روی تابلو جهت فلشی به سوی قله است.

طبیعت‌گردی در ییلاق قله درفک

اگر ترجیح می‌دهید یک سفر طبیعت‌گردی بی‌دردسر و دلچسب را در این منطقه تجربه کنید، بخش ییلاقی را در شمال این رشته کوه به شما پیشنهاد می‌کنیم. دشتی سرسبز که چراگاه گوسفندان منطقه است و بخش مهمی از آن را گیاهان گزنه تشکیل می‌دهندمحلی‌های درفک این گزنه‌ها را درمانی طبیعی برای دردهای روماتیسم می‌دانند.

طبیعت‌گردی در قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: حسینعلی رحیمی پنابندانی)

بهترین زمان بازدید از قله درفک

تابستان درفک، هوای روح‌بخش و طبیعتی سرسبز دارد و این زمان، بهترین وقت برای صعود از قله است. در فصل پاییز نیز می‌توان در برگ‌های پاییزی درفک غرق شد و شگفت‌زده از رنگارنگی برگ‌ها در جنگل قدم زد و زیباترین خاطره زندگی خود را خلق کرد.

پاییز در قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: ابوالقاسم زالفی) 

اقامت در بازدید از قله درفک

برای اقامت می‌توانید در اقامتگاه‌های اطراف اتاقی رزرو کنید. همچنین فرصت دارید در یکی از کلبه‌های دوست‌داشتنی دشت بمانید و مهمان روستاییان منطقه باشید. در ضمن اگر با کمپینگ آشنایی دارید، چادر زدن در جنگل درفک مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات به زیر پایتان می‌رسند سفرتان را رؤیایی‌تر می‌کنند.

اقامتگاه گردشگری درفک/عکس‌های گالری از گوگل‌مپ (عکاس: محدثه سمنانی)

نکات بازدید از قله درفک

  • برای سفر به این مناطق حتما از کسانی که راهنما هستند استفاده کنید و به‌تنهایی به این مسیرها نروید؛ چراکه بخشی از این طبیعت گردی‌ها نیاز به آگاهی و تجهیزات دارد.
  • سگ‌های درفک بعد از سگ‌های سبلان وحشی‌‏ترین سگ‌های ایران محسوب می‏‌شوند؛ بنابراین بهتر است با یک تیم کوهنوردی حرفه‌ای و مجهز به این قله سفر کنید.
  • به‌دلیل دشواری مسیر، از صعود قله در فصول سرد سال بپرهیزید.
  • سعی کنید پیش از سفر مایحتاج خود را تهیه کنید.
  • وسایل ضروری نظیر کمک‌های اولیه، لباس اضافی و گرم، خوراکی‌های سبک و… را فراموش نکنید.
  • به طبیعت آسیب نرسانید و زباله‌های خود جمع کنید.
  • در افروختن آتش محتاط باشید و پیش از ترک محل، حتما از خاموشی آن مطمئن شوید.

طبیعت دوست‌داشتنی قله درفک

عکس از گوگل‌مپ (عکاس: اکبر فقیهی) 

پرسش‌های متداول

قله درفک کجاست؟

قله درفک استان گیلان، ۲۷ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار، دهستان دشتویل قرار دارد.

چطور به قله درفک برویم؟

اگر از تهران به‌سمت درفک حرکت می‌کنید، باید در اتوبان قزوین-رشت برانید تا بعد از رودبار به رستم‌آباد برسید. در این مکان به‌سمت راست تغییر مسیر بدهید. پس از عبور از توتکابن و پل واقع روی سپیدرود، به‌سمت روستای شیرکوه می‌روید. از شیرکوه بلافاصله وارد جنگل‌های زیبای منطقه می‌شوید. بعد از عبور از یک سراشیبی تند به فضایی بی‌درخت و سرسبز خواهید رسید به نام لارنه. در ادامه مسیر، بعد از آنکه از منطقه کم‌درختی به نام مزرعه گذشتید، یک شیب تند مقابلتان قد علم می‌کند. بعد سیاه دره است. سپس به چشمه جیرونی خواهید رسید. از جیرونی به بعد به‌تدریج منطقه کم درخت می‌شود و بعد از گذر از گردنه پهن دژ به قله می‌رسید. با شرکت در تورهای آوای طبیعت با خیالی آسوده و با امنیت سفری خاطره انگیز را برای خود و خانواده برنامه ریزی کنید.

بهترین زمان بازدید از قله درفک چه وقتی است؟

تابستان درفک، هوای روح‌بخش و طبیعتی سرسبز دارد و این زمان، بهترین وقت برای صعود از قله است. در فصل پاییز نیز می‌توان در برگ‌های پاییزی درفک غرق شد.

در بازدید از قله درفک کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت می‌توانید در اقامتگاه‌های اطراف اتاقی رزرو کنید. همچنین فرصت دارید در یکی از کلبه‌های دوست‌داشتنی دشت بمانید و مهمان روستاییان منطقه باشید. در ضمن اگر با کمپینگ آشنایی دارید، چادر زدن در جنگل درفک مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات به زیر پایتان می‌رسند سفرتان را رؤیایی‌تر می‌کنند.
برچسب ها: دیدنی های رودبار, دیدنی های گیلان, صعود به قله درفک, کوهنوردی, معرفی قله درفک

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شش + بیست =

keyboard_arrow_up