کلنگ کوهنوردی

ArticleImageHandler 1 e1659961934565

صعود در زمستان کار آسانی نیست. اما کسانی که پافشاری می کنند و ادامه می دهند، مزدشان را خواهند گرفت. چه در حال تراورس در مسیرهای برفی باشید، یا در حال صعود تکنیکی از یخ ها و صعودهای ترکیبی، نیاز به ابزار مناسب برای این کار خواهید داشت. کلنگ کوهنوردی در این مسیر دست افزار شما می باشد.

طعم های زیادی از کوهنوردی در زمستان وجود دارد. هر شکل از مسیر نیز نیاز به ابزار مناسب خواهد داشت. برای پوشش دادن این نیاز نیز انواع کلنگ کوهنوردی ایجاد شده است. ممکن است برای کوهپیمایی یک کلنگ ساده کافی باشد. اما با تکنیکی تر شدن این کار شکل ابزار هم تغییر می کند.

کلنگ پیمایشی

کلنگ کوهنوردی
کلنگ کوهنوردی
کلنگ پیمایشی

یکی از مهمترین عملکردها برای این نوع از کلنگ حفظ تعادل در پیمایش ها می باشد. منطق، یک بدنه بلند را برای این کار پیشنهاد می کند. اما کاربرد دیگر این ابزار حفظ تعادل در سرخوردن در شیب های برفی و یخی می باشد. برای این کارکرد تنه های کوتاه تر مناسب تر هستند. پس باید هر دو کاربرد کلنگ را مد نظر داشت.

افراد بر اساس قد خود کلنگهای بین ۵۵-۶۵ سانتیمتر را انتخاب می کنند. یک تیغه مناسب باید به منظور ترمز قدری حالت خمیده داشته باشد. از بابت مناسب بودن کلنگ در دستتان مطمئن شوید. یک بیلچه خوب به شما در زمان کنده کاری مانند ایجاد سطل برفی یا کندن جای پا کمک خواهد کرد.

کلنگ کوهنوردی

Cirque mtn axe
کلنگ کوهنوردی با خم بیشتر در تیغه و بدنه مناسب برای درگیری بیشتر با سنگ و برف

با رشد افق هایتان نسبت به کوهنوردی ابزارتان هم به روز می شود. یک تنه مقاوم تر برای درگیر بیشتر با سنگ و یخ را نیاز خواهید داشت. همچنین تیغه خمیده تر برای فرو رفتن بیشتر در برف را هم مد نظر داشته باشید. این نوع کلنگ با اینکه برای صعود مناسبتر هست، اما ترمز کردن در صورت لیز خوردن در برف با آن سخت تر خواهد بود. برای صعود در قسمتهای عمودی تر یک بدنه خوش دست و حمایل کلنگ اهیمت ویژه دارند. این نوع کلنگها را معمولا قدری کوتاه تر از کلنگهای کوهپیمایی انتخاب می کنند. این کار باعث می شود تا در موقع صعود کنترل بیشتری داشته باشید.

ابزارهای فنی

با شیب بیشتر، به دو کلنگ یا بهتر بگوییم در اینجا تبر یخ نیاز خواهید داشت. یک جفت تبر یخ که یکی از آنها دارای بیلچه و دیگری دارای چکش می باشد. بدنه موزی شکل در این نوع کلنگ ها به منظور صعود بهتر قسمتهای یخی و سنگی در شیب های تند ایجاد شده است. این مساله باعث می شود ترمز کردن با آنها سخت تر باشد. نمونه های مدرن تر این ابزار بدون بند حمایل هستند. شکل دسته در این مدل ابزارها بعضا طوری ایجاد شده است که برای تکنیک های مانند تعویض دست مناسب باشد. برخی از مدلهای فنی تر بیلچه و چکش ندارند. در صعودهای ترکیبی ممکن است کلنگ از روی گیره در بیاید و بیلچه یا چکش به صورتتان برخورد کند. در برخی از مدل ها وزن تیغه را می توان برای فرو رفتن در یخ سخت در زمان کوبیدن تنظیم کرد.

 
nomic tech tool
تبریخ مناسب برای صعود در یخ و مسیر های ترکیبی ، درای تولینگ در طبیعت

استاندارد ها و رتبه بندی

استاندارد CEN برای ابزارهای یخ  EN13089:2011 با برچسب  UIAA 152 بسیار شبیه به هم هستند. استاندارد CEN  دو دسته بندی دارد که بر اساس قدرت بدنه و تیغه می باشد. دسته بندی باید به شکل مشخص رای بدنه ابزار نوشته شود.

B: Basic. این ابزارها به حداقل استاندارد قدرت لازم در تیغه و بدنه نیاز دارند. این نوع کلنگ ها برای عبور از یخچالها، کوهنوردی با اسکی ، و پیمایش زمستانی مناسب می باشند. معمولا سبک تر هم هستند.

T: Technical. ابزارهای فنی به بدنه و تیغه قدرتمند تر که برای صعود در یخ و سنگ مناسبترند. همچنین در جایی که کلنگ به عنوان قسمتی از سیستم کارگاه و حمایت حضور دارد.

PPE Cat2: این نوع ابزارها در استاندارد CEN  آزمایش نشده اند. اغلب برای درای تولینگ یا مسابقات به کار می روند.

انتخاب تیغه

پیچیده تر شد! برخی از تولید کنندگان یک کلنگ با بدنه تکنیکال و تیغه بیسیک به بازار ارایه می دهند. این نوع تیغه ها باریک تر هستند که برای یخ نوردی بهتر است. برای کوهنوردی یا صعود ترکیبی تیغه تکنیکال مناسب می باشد. زیرا مقاوم تر است و در فشار ها به خصوص در زمان لاخ کردن احتمال کمتر شکستن وجود دارد.

broken pick

حتی گاها در صعودهای بلند با شرایط خاص کوهنوردان برای اجتناب از مواجه با شکستن تیغه، تیغه اضافی برای کلنگ حمل می کنند. شکستن یک تیغه در وسط یک دیواره زمستانی ، حتی تصورش هم برایم دردناک است.

ترکهای باریک را نیز می توان در تیغه ها رصد کرد. این نوع ترکها ابتدا در دندانه ها بروز می کنند. بدنه کلنگ را هم چک کنید. تیغه تیز در میان یخ ها میتوان کیفیت صعود را تغییر دهد. از سوهان دستی استفاده کنید. استفاده از سوهان برقی می تواند باعث سوختن کربن آلیاژ و خشک شدن تیغه شود.

در انتها

باید نحوه کار با هر ابزاری را به درستی بیاموزید. یادبگیرد که چطور با کلنگ ترمز کنید. یاد بگیرید که چطور با ابزار کارگاه بزنید . همین که چطور از یخ و سنگ صعود کنید.

برچسب ها: کلنگ کوهنوردی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

پانزده − چهارده =

keyboard_arrow_up