ویژگی دوربین عکاسی مناسب طبیعتگردی

cheap cameras 780x439 1 e1655090022996

برای خرید دوربین مناسب طبیعتگردی چه ویژگی‌های مهمی وجود دارد و یک دوربین عکاسی خوب برای سفر چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟ در خرید دوربین عکاسی علاوه بر مگاپیکسل باید به نکات دیگری توجه کرد و پارامترهای مهم دیگری برای خرید دوربین عکاسی وجود دارد. اگر در فکر خرید دوربین عکاسی هستید و می‌خواهید با دوربین‌تان از مناظر زیبای سفر و طبیعت عکاسی کنید، خوب است نکات این مطلب را درباره خرید یک دوربین عکاسی ببینید.

 

دوربین عکاسی مناسب برای طبیعتگردی

برخی از طبیعتگردان رفته رفته به عکاسی گرایش پیدا می‌کنند و دوست دارند وقتی در سفر هستند مناظر زیبای سفرشان را ثبت کنند. بسیاری از عکاسان نیز علاقه‌مند به عکاسی از طبیعت هستند. اگر جزو یکی از این دو دسته‌ هستید، ممکن است این سوال‌ها ذهن‌تان را مشغول کند: دوربین عکاسی برای طبیعتگردی چه ویژگی‌هایی دارد؟ در خرید دوربین عکاسی برای سفر به چه مواردی توجه کنیم؟ و غیره. در پاسخ باید گفت معیارهای مختلفی برای انتخاب دوربین عکاسی مناسب طبیعتگردی وجود دارد؛ معیارهایی مثل قیمت دوربین، لوازم جانبی، وزن دوربین، خطرات سفر، مهارت عکاسی و…

به نظرتان دوربین عکاسی برای طبیعتگردی چه ویژگی‌هایی دارد؟

قیمت دوربین عکاسی برای سفر: در خرید دوربین عکاسی برای سفر، علاوه بر هزینه دوربین، هزینه لوازم جانبی را در نظر بگیرید. گرچه دوربین‌های گرانقیمت‌تر امکانات بیشتری دارند، اما نمی‌توان خطرات سفر، امکان خرابی یا گم شدن دوربین را نادیده گرفت.

وزن دوربین عکاسی برای سفر: اگر حرفه‌ای عکاسی نمی‌کنید مجبور به تهیه دوربین با وزن‌های خیلی زیاد نیستید. وزن دوربین عکاسی با توجه به نیاز و تجهیزات متغیر  است.

مهارت عکاسی: اگر زیاد از عکاسی نمی‌دانید نیاز به خرید دوربین عکاسی حرفه‌ای نخواهید داشت و دوربین گوشی هوشمند کفایت می‌کند. دوربین‌های دیجیتال (DSLR) و بدون آیینه، دوربین‌های فوق‌العاده‌ای به شمار می‌روند البته به شرطی که با نحوه استفاده از آن آشنا باشید.

 

گر حرفه‌ای عکاسی نمی‌کنید مجبور به تهیه دوربین با وزن‌های خیلی زیاد نیستید.

انواع دوربین عکاسی برای سفر

در ادامه به معرفی چند دوربین عکاسی برای سفر می‌پردازیم تا انتخاب مناسبی برای خرید داشته باشید. دوربین خوب سفر را می‌توان بر اساس قیمت و وزن و… به انواع مختلفی تقسیم کرد. دوربین گوشی‌های هوشمند گرچه قابلیت زوم و دقت کمتری دارند، اما کارایی خودشان را دارند. با این دوربین‌ها هم می‌توان فیلمبرداری و عکاسی کرد. در مطلب «چگونه با دوربین‌های آماتور فیلمبرداری کنیم؟» بیشتر بخوانید. از دوربین گوشی‌های هوشمند که بگذریم می‌توان از دیگر انواع دوربین‌های عکاسی به موارد زیر اشاره کرد:

1. دوربین‌های ورزشی، دوربین خوب سفر

اگر به دنبال دوربین عکاسی برای طبیعتگردی و سفرهای ماجراجویانه می‌گردید، دوربین‌های ورزشی گزینه مناسبی هستند. ممکن است بخواهید در کوه عکاسی کنید یا در سفر با برف و باد و بوران مواجه شوید. دوربین‌های ورزشی گرچه قابلیت زوم مناسبی ندارند اما در این مواقع بسیار کارآمد هستند. در بین دوربین‌های ورزشی پیشنهاد ما دوربین (GoPro) سری (Hero) است.

2. دوربین خانگی

دوربین سونی (RX۱۰۰) یا دوربین پاناسونیک لومیکس (ZS۵۰) جزو دوربین خانگی به شمار می‌روند. این دوربین‌ها برای عکاسی در نور کم مناسب نیستند اما قدرت زوم اپتیکال و حالت‌های عکاسی متنوع را دارند. دوربین خانگی انتخاب دیگری برای خرید دوربین عکاسی سفر است.

3. دوربین بریج

اگر می‌خواهید دوربین عکاسی برای طبیعتگردی و سفر قابلیت استفاده آسان، زوم و تنظیمات دستی داشته باشد، دوربین بریج را می‌توان به عنوان دوربین عکاسی خوب برای سفر معرفی کرد. البته توجه داشته باشید که دوربین بریج قابلیت تغییر لنز ندارد.

4. دوربین بدون آینه، دوربین عکاسی برای سفر

از دیگر انواع دوربین عکاسی سفر می‌توان از دوربین بدون آینه نام برد. این دوربین‌ها نسبت به دوربین بریج گرانتر هستند و در عین حال امکانات پیچیده‌تری دارند. هم‌چنین نسبت به دوربین‌های دیجیتال کوچکترند. دوربین سونی آلفا از جمله دوربین‌های بدون آینه و مناسب سفر هستند.

5. دوربین خوب سفر: دوربین دیجیتال

یکی از گزینه‌های خرید دوربین عکاسی برای سفر، دوربین دیجیتال (DSLR) یا (SLR) است. به همین دلیل بد نیست قدری در مورد دوربین‌های دیجیتال بدانید.  قابلیت تعویض لنز، تنظیمات دستی، کیفیت بالا و… از جمله ویژگی‌هایی دوربین دیجیتال است. مگاپیکسل ارائه‌شده یک دوربین دیجیتال، دقت دوربین را نشان می‌دهد. هر اندازه تعداد مگاپیکسل بیشتر باشد، دقت دوربین بیشتر بوده و امکان گرفتن تصاویر بزرگ‌تر و باکیفیت چاپ مطلوب، فراهم می‌گردد. یک دوربین دو مگا پیکسلی، می‌تواند تصاویری با دقت 1600 در 1200 پیکسل را ایجاد کند. دقت فوق، امکان گرفتن تصاویر را در اندازه‌های 7*5 با بالاترین کیفیت را دارد. در دوربین‌های سه مگاپیکسلی، می‌توان تصاویری باکیفیت 2048 در 1536 پیکسل را ایجاد کرد (تصاویر 8*10 باکیفیت مطلوب).

هر اندازه تصاویر دارای کیفیت بهتری باشند، حافظه بیشتری در دوربین اشغال‌شده و متناسب با آن تعداد عکس‌هایی که دوربین می‌تواند در حافظه خود نگهداری کند، کمتر است. در این راستا، می‌توان از کارت‌های حافظه به‌منظور افزایش میزان حافظه دوربین، استفاده کرد.

یکی از گزینه‌های خرید دوربین عکاسی برای سفر، دوربین دیجیتال (DSLR) یا (SLR) است.

پارامترهای مهم در انتخاب دوربین دیجیتال

پارامترهای متعددی در انتخاب دوربین عکاسی برای سفر دخیل است. اگر دوربین‌های دیجیتال را به عنوان دوربین خوب سفر انتخاب کرده‌اید، پارامترهای زیر را برای خرید آن در نظر بگیرید.
طول عمر باطری دوربین

 • حداقل: کمتر از 200 عکس
 • پیشنهادی: بین 200 تا 400 عکس
 • حداکثر: بیش از 400 عکس

باطری دوربین‌های دیجیتال به‌ سرعت مصرف و استفاده می‌شود. (خصوصاً باطری‌های قلیائی). طول عمر باطری دوربین‌های دیجیتال ارتباط مستقیمی باقیمت آنان ندارد. مثلاً ممکن است دوربین‌هایی باقیمت ارزان، دارای باطری‌هایی با عمر مفید بیشتری نسبت به دوربین‌های گران‌قیمت باشند.

مگاپیکسل (دقت)

 • حداقل: 2 مگا پیکسل
 • پیشنهادی: 3 مگاپیکسل
 • حداکثر: 4 مگاپیکسل یا بیشترمگاپیکسل، واحدی برای اندازه‌گیری میزان دقت ثبت تصاویر دوربین‌های دیجیتال است. هر اندازه تعداد مگاپیکسل یک دوربین بیشتر باشد، عکس‌ها را در ابعاد و اندازه‌های بزرگ‌تر و باکیفیت مطلوب‌تر، می‌توان چاپ کرد.

کنترل میزان نوردهی

 • پیشنهادی: ارائه برخی امکانات برای دورنما
 • حداکثر: تنظیم دهانه دیافراگم و نور به همراه کنترل دستی همه‌جانبه
 • با استفاده از کنترل‌های ارائه‌شده، می‌توان عملیاتی هم‌چون تنظیم لنز و سرعت عبور نور را انجام داد (حائز اهمیـت برای عکاسان حرفه‌ای).

محدوده کانونی

 • حداقل: ثابت یا زوم دیجیتالی
 • پیشنهادی: 2X تا 3X زوم نوری
 • حداکثر: 4X زوم نوری یا بهتر

دوربین‌هایی که محدوده کانونی آنان بیشتر باشد، قادر به گرفتن تصاویر از فواصل دورتر باکیفیت مناسب می‌باشند. دوربین‌های باقابلیت زوم نوری، قادر به ایجاد تصاویر بهتر نسبت به دوربین‌هایی باقابلیت زوم دیجیتالی، می‌باشند.

دوربین‌هایی که محدوده کانونی آنان بیشتر باشد، قادر به گرفتن تصاویر از فواصل دورتر باکیفیت مناسب می‌باشند.

قابلیت تمرکز دستی

 • حداقل: خیر
 • پیشنهادی: تمرکز مرحله‌ای
 • حداکثر: بلی

با استفاده از این قابلیت عملیات تمرکز دوربین را می‌توان به‌ صورت دستی انجام داد (تمرکز دستی در برخی حالات به‌مراتب کارآیی و صحت بیشتری نسبت به تنظیم اتوماتیک دارد). دوربین‌هایی که دارای قابلیت تمرکز مرحله‌ای هستند، قادر به تمرکز بر روی اشیاء موردنظر صرفاً در فواصل از قبل مشخص‌شده‌ای خواهند بود.

ظرفیت ذخیره‌سازی

 • حداقل: 8 مگابایت یا کمتر
 • پیشنهادی: 8 تا 16 مگابایت
 • حداکثر: 16مگابایت یا بیشتر

ظرفیت ذخیره‌سازی، حجم اطلاعاتی (برحسب مگابایت) که یک دوربین می‌تواند در حافظه همراه خود و یا کارت حافظه ذخیره کند را مشخص می‌کند. تعداد تصاویری را که می‌توان در حافظه یک دوربین دیجیتال ذخیره کرد، به‌دقت تصاویر گرفته‌شده، بستگی خواهد داشت.

بیمه دوربین عکاسی طبیعتگردی

دوربین عکاسی برای سفر بهتر است بیمه شود. آسیب‌هایی مثل آب خوردگی، ضربه دیدگی و…از تعهدات گارانتی خارج است اما تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. در انتخاب دوربین عکاسی سفر  توجه داشته باشید که دارای گارانتی معتبری بوده و خدمات پشتیبانی آن در شهرتان نمایندگی داشته باشد.

اگر قصد سفر و پرنده‌نگری دارید، پیشنهاد می‌کنیم مطلب «دوربین دوچشمی» را بخوانید.

برچسب ها: دوربین طبیعتگردی, طبیعتگردی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

11 − 6 =

keyboard_arrow_up