دره ریفت یکی از دیدنی ترین مناطق کنیا

دره ریفت کنیا

آفریقا جایی است که بسیاری از گونه های اولیه انسان ابتدا از جنگل های این قاره پدیدار شدند. چهار مورد از مهم‌ترین مکان‌های فسیلی این قاره که در آن فسیل‌های انسانی یافت شده است، به عنوان میراث جهانی ثبت شده‌اند. با این حال، کنیا دارای متنوع ترین فسیل انسانی در بین کشورهای آفریقایی است.

تاریخ تکامل آن به 25 میلیون سال قبل باز می گردد. فلات باستانی آفریقا در طی میلیون ها سال توسط زلزله های عظیم و فوران های آتشفشانی بالا آمده است. این قاره بعداً تقسیم شد و بخش‌های شمالی و جنوبی را تشکیل داد که منجر به ایجاد دره بزرگ ریفت شد. این کوه ها سایه بارانی را ایجاد می کنند که دره های کم ارتفاع و گرم در نهایت با ساوانا جایگزین می شوند. سپس ساوانا توسط میمون ها سکنی گزیده بود، قبل از اینکه اجداد ما به انسان میمون مانند تبدیل شوند، که تبدیل به هومو ارکتوس و در نهایت هومو ساپینس شد.

اولین نشانه های ماقبل تاریخ بشر به شکل فسیل هایی بود که بیشتر آنها توسط خانواده لیکی در سواحل دریاچه تورکانا (کوبه فورا) و در دره ریفت در شرق آفریقا یافت شد. بقایای انسانی 7 میلیون ساله در کوه های توگن کنیا پیدا شده است. علاوه بر این، کامل ترین اسکلت های جهان در اینجا یافت شد که به درک ما از فیزیولوژی اولین انسان کمک زیادی کرد.

دره ریفت یکی از دیدنی ترین مناطق کنیا است و نام آن از خط گسل بزرگ ریفت ولی که 6000 کیلومتر (حدود یک ششم محیط زمین) است، گرفته شده است. از لبنان در شمال تا موزامبیک در جنوب امتداد دارد، اما بیشتر آن در کنیا است. جایی که این شکاف به معنای واقعی کلمه کنیا را به دو نیم می کند و برخی از زیباترین دریاچه ها و حیات وحش کنیا از جمله دریاچه نایواشا را ایجاد می کند. این دریاچه ها به همراه رودخانه ها و خاک غنی آتشفشانی، اساس زندگی در دره ریفت را تشکیل می دهند.

دره ریفت

دره ریفت

دره ریفت یا دره شکاف به منطقه کم ارتفاعی اطلاق می شود که صفحات تکتونیکی در آن شکافته شده یا از هم جدا می شوند. تقسیم بزرگی که اخیراً در کنیا ظاهر شده است از شرق آفریقا است. در شکاف شرق آفریقا که 6000 کیلومتر طول دارد، دو شکاف کوچکتر به نام های گریگوری ریفت و شکاف غربی وجود دارد که هر کدام پر از آتشفشان هستند.

اگرچه این شکاف یکی از بزرگترین شکاف ها است، شکاف شرق آفریقا تنها سیستم زمین شناسی در نوع خود نیست. شرق روسیه خانه دره آهن بایکال است و قطب جنوب توسط شکاف قطب جنوب غربی از هم جدا شده است.

در ایالات متحده، بخش جنوب غربی ریو گراند، دره ریفت است که از چیهواهوا، مکزیک تا کلرادو امتداد دارد. شکل گیری آن در حدود 30 میلیون سال پیش مسبب رودخانه ریو گراند در مرز جنوبی ایالات متحده است.

تاثیر دره ریفت در تکامل انسان

دره ریفت مهد تمدن بشریت

تاثیر دره دیفت بر تکامل انسان یکی از داستان هایی است که در منحصر به فرد بودن این دره نقش اساسی داشته است. برخی از اکتشافات مهم باستان شناسی انجام شده در این دره باعث شده است که آن را “دره سرخ” نامیده اند. پسر تورکانا که «گهواره بشریت» نام دارد، اسکلت انسانی 1.5 میلیون ساله است که در این منطقه یافت شده است. این شواهد مهمی برای دانشمندانی است که می توانند تاریخ اولیه بشر را توضیح دهند.

دریاچه های کنیا

دریاچه تورکانا کنیا

مجموعه دریاچه های کنیا از شمالی ترین مناطق کشور شروع می شود، با دریاچه تورکانا که دسترسی کمتری دارد و بزرگترین دریاچه بیابانی جهان است که همچنین پناهگاه بزرگترین جمعیت تمساح های نیل در آفریقا است – و سه دریاچه ها از جنوب کاکاوا، که توسط یونسکو محافظت می شود، با هم گسترش می یابد.

مجموعه دریاچه های دره ریفت با پس زمینه تماشایی خود، بهشت ​​شگفت انگیزی را تشکیل می دهند. این منطقه بیش از هر منطقه دیگری به اندازه خود دارای چشمه های آب گرم، آب های آتشفشانی و آبفشان های واقعی است. زیستگاه کنیایی نیز دارد. در میان آنها می توان به کرگدن سیاه، زرافه روچیلد، کودوس غول پیکر، یوزپلنگ و شیرهای درخت نورد اشاره کرد.

دریاچه بارینگو از 500 گونه پرنده پشتیبانی می کند. دریاچه ناکورو با فلامینگوهایش به همین دلیل است که این پارک یکی از محبوب ترین پارک های کنیا است. مانند دریاچه Baringo، دریاچه Naivasha یک دریاچه آب شیرین است و از جمعیت اسب آبی سالم پشتیبانی می کند.

دریاچه المنتایتا نیز تعداد زیادی فلامینگو را جذب می کند و در جنوب دور، در سرزمین‌های مرزی خشک استان دره ریفت، دریاچه‌های ناترون و ماگادی قرار دارند که سطوح آن‌ها، مانند سطح المنتایتا، صورتی به نظر می‌رسد؛ به همین دلیل است که فلامینگوها به سمت این دریاچه ها جذب می شوند.

علت حیات در دره ریفت

دریاچه ها و رودخانه هایی که آنها را تغذیه می کنند، همراه با خاک غنی آتشفشانی، کلید زندگی در دره ریفت هستند. اگرچه حیات وحش کنیا به طور کلی کاهش یافته است، اما دشت های این مناطق همچنان زیستگاه حیات وحش متنوع است و استفاده انسان از زمین و منابع آبی این مسائل را تعیین کرده است.

تورهای دره ریفت در کنیا

گروه آوای طبیعت سفرهای سالانه ای را به دره ریفت کنیا ترتیب می دهد. در یک تور کنیا که مناظر شگفت انگیز این کشور از جمله پارک ملی ماسای مارا، دریاچه نایواشا، قبیله ماسایی و همچنین دره ریفت را پوشش می دهد.

آیا می خواهید در بخش های باستان شناسی و تاریخی تورهای آوای طبیعت شرکت کنید؟ نظر خود را با ما در میان بگذارید.

برچسب ها: تور کنیا, دره ریفت, دره ریفت کنیا, دیدنی های کنیا

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

14 − 4 =

keyboard_arrow_up