تور کنیا سفری به قبایل آفریقایی با دیدار از حیات وحش

Kenya safari nina butler

تور کنیا

کشور جمهوری کنیا در شرق قاره آفریقا واقع شده و به آن لقب مروارید آفریقای جنوبی را داده اند. قدیمی ترین یافته های حضور انسان در کنیا تقریبا به ۵٫۲ میلیون سال پیش برمی گردد.

کنیا، کشوری با فرهنگ‌های غنی و متفاوت است. فرهنگ‌های قابل توجه شامل سواحیلی در مناطق ساحلی و پاستورالیست در شمال می‌باشد. امروزه فرهنگ ماسایی ها در سرتاسر کنیا به خاطر صنعت توریسم به‌خوبی شناخته شده‌ است هر چند که فقط یک قبیله کوچک در پارک ملی ماسای مارا است.

قدمت وجود انسان در کنیا به میلیون ها سال بر می گردد. انسان‌نماهایی با قدمت ۵ میلیون سال در دره ریفت ولی در کنیا یافت شده اند. جای پای یافت شده در سال 2009 در دره ریفت ولی در کنیا گواه راه رفتن انسان راست قامت به صورت پاشنه به انگشت بوده که شبیه به راه رفتن انسان های مدرن امروزی است.

موقعیت: شرق قاره آفریقا

پایتخت: نایروبی

زبان: سواحیلی و انگلیسی

ساعت محلی: نیم ساعت عقب تر از ایران

پول رایج: شیلینگ کنیا

وسعت: ۵۸۲,۶۴۶ کیلومتر مربع

جمعیت: 49,700,000 نفر

کشور کنیا از قسمت جنوب با کشور تانزانیا، در قسمت غرب با کشور اوگاندا، در قسمت شمال غربی با کشور سودان، در قسمت شمال با کشور اتیوپی، در قسمت شمال شرقی با کشور سومالی و در قسمت شرق با اقیانوس هند هم مرز است.

شهرهای مهم گردشگری: نایروبی، مومباسا، کیسومو، ناکورو، نایواشا

تور کنیا جایگزینی برای تورهای شرق آسیا است. زیرا بهترین زمان سفر به کنیا هم پاییز و زمستان است و هزینه این تور هم چندان بالا نیست. البته اینجا می‌توانید تور کنیا را با قیمت کمتری رزرو کنید و در کنار دریافت از خدمات پرواز و هتل، فرصت بازدید از حیات وحش آفریقا با گشت های پارک ملی مومباسا ، ماسای مارا، نایواشا ، نایروبی و دیگر شهرهای این کشور را در تورهای گروهی 6 و 9 روزه، همراه با تورلیدر محلی به دست آورید.

بهترین زمان سفر برای تور کنیا چه زمانی است؟

کشور کنیا بخاطر حیات وحش بی نظیرش در دنیا معروف است. (برای یافتن علت اهمیت حیات وحش کنیا می توانید به این مقاله رجوع کنید)

مهاجرت بزرگ حیوانات علف خوار از جمله بوفالو، زبرا و وایلدبیست اغلب با توجه به تغییر فصل یا برای پیدا کردن غذا صورت می‌گیرد. در اینجا حیوانات به صورت گله‌ای در زمان و در مسیر خاصی حرکت خود را آغاز می‌کنند و دوباره محل اولیه‌شان باز می‌گردند. حرکت گله‌ای این حیوانات در این سفر پر از خطر به آن‌ها کمک می‌کند که در کنار هم زندگی کردن و حرکت کردن به آن‌ها در پیدا کردن سریع غذا و حفاظت در برابر دشمنان از جمله شیرها و چیتاها کمک می‌کند. برخی از این حیوانات کیلومترها برای یافتن محل جدیدی سفر می‌کنند و در طول مسیر عموما برای یافتن غذا توقف می‌کنند که در همین مسیر و توقف‌ها ممکن است مورد حمله‌ی حیوانات وحشی قرار بگیرند.

غریزه، بهترین دلیل مهاجرت این حیوانات برای یافتن غذا و تولید مثل است. هر سال بیش از ۲ میلیون از حیوانات منطقه از پارک ملی سرنگتی در تانزانیا به سمت پارک ملی ماسای‌مارا در کنیا حرکت می‌کنند و دوباره به مبدا اولیه بازمی‌گردند. در این چرخه حیوانات ضعیف از بین میروند و حیوانات قوی تولید مثل خواهند کرد. از این مهاجرت در آفریقا با عنوان مهاجرت بزرگ یاد می‌شود.

زمان مناسب برای دیدار حیات وحش 

دی تا اسفند ماه: گله‌هایی در زمین‌های جنوبی سرنگتی حضور دارند. این زمان فصل زادآوری حیوانات است و ماده‌ها نوزادان خود به دنیا می‌آورند. تعداد حیوانات متولد شده به میلیون می‌رسد. کم‌کم در اواخر بهمن حیوانات از زمین‌های جنوبی به سمت شمال و مرکز سرنگتی و ماسای مارا حرکت می‌کنند.

فروردین تا خرداد ماه: این فصل، فصل بارش‌های شدید است به همین دلیل حیوانات از رودخانه ها عبور می‌کنند. در اردیبهشت ماه اکثر حیوانات از رودخانه گرومتی عبور می‌کنند. اولین گله‌هایی که وارد رودخانه می‌شوند عموما در معرض خطر حمله کروکودیل‌های رودخانه قرار می‌گیرند یا طعمه سیلاب‌هایی می‌شوند که به خاطر بارش در رودخانه ایجاد شده است و مابقی سالم رد خواهند شد.

تیر ماه: این ماه اوج حرکت گله های میلیونی علف خواران خواهد بود. در این ماه حیوانات به رودخانه مارا می‌رسند که مرز بین سرنگتی در تانزانیا و ماسی‌مارا در کنیا است. عبور حیوانات از این رودخانه بهترین زمان برای تماشای آن‌ها است. گورخرها، غزال‌ها و گوزن‌های یالدار برای پیدا کردن علف‌های تازه همچنان به جلو حرکت می‌کنند و برای امنیت از گربه‌سانان وحشی دوری می‌کنند.

مرداد تا مهر ماه: گله‌ها کمتر و تنک تری همچنان در اطراف رودخانه مارا و شمال سرنگتی می‌مانند تا دسته‌ای از رودخانه مارا عبور کنند و دوباره بازگردند. در این فصل تعداد حیوانات علف خوار کم میشود ولی حیوانات وحشی زیادی قابل رویت خواهد بود.

آبان تا آذر ماه: در این دوران که نزدیک فصل زایش می‌شوند و علف‌ها تقریبا از بین می روند، حیوانات برای آخرین بار از رودخانه مارا عبور می‌کنند تا به محل اولیه‌شان جنوب سرنگتی بازگردند. طبق تجربه ماهبان تور در برگزاری تور کنیا آبان ماه شاهد شکارهای گربه سانان بزرگ زیادی خواهیم بود. کفتارها، سگ های وحشی و دیگر درندگان زیادی در کنار علف خواران بزرگ دیده خواهند شد.

جاذبه های گردشگری کنیا

مرکز زرافه های نایروبی: مرکز زرافه ها در لانگاتا (حد فاصل 20 کیلومتری مرکز نایروبی) واقع شده است. این مکان برای محافظت از زرافه های رو به انقراض در سال 1979 تاسیس گردید. جاذبه ی اصلی این مکان غذا دادن به زرافه ها از جایگاه بازدیدکنندگان می باشد. علاوه بر زرافه در این محل گرازهایی مشاهده می شود که در حال پرسه زدن هستند و یکی از پربازدید ترین مکان ها در تور کنیا است.

تور کنیا
تور کنیا

پارک ملی نایروبی: این پارک در 7 کیلومتری جنوب نایروبی واقع شده که در سال 1946 تاسیس شده است. پارک نایروبی از سه طرف حصار کشیده شده و مرز جنوبی به دلیل مهاجرت حیوانات به دشت های کیتنگلا باز است. در این پارک گونه های مختلفی از کل های یالدار، گورخرها، کرگدن ها، شیرها، چیتاها، زرافه، آهوها، ایمپالاها، بوفالو و دیگر جانوران زندگی می کنند. رشد جمعیت انسان ها و حیوانات اهلی و استفاده انسان ها از اراضی این پارک تاثیرات منفی روی حیات وحش پارک نایروبی گذاشته است.

Kenya safari nina butler

کوهستان کنیا: کوه آتشفشان Mount Kenya دومین کوه بلند قاره آفریقا بعد از کلیمانجارو می باشد که دامنه های آن سرسبز و پوشیده از جنگل بوده و چشم انداز بسیار بی نظیری دارد. آبهای سرازیر شده از دره های کوهستان به دو رود تانا و انگیرو منتهی می شود. کوهستان کنیا در سال 1997 به لیست میراث جهانی یونسکو پیوست.

دریاچه نایواشا: این دریاچه آب شیرین در خارج از شهر نایواشا (غرب نایروبی) در بخش ناکورو واقع شده است. این دریاچه بلندترین جا از سطح دریا در Rift Valley ریفت ولی می باشد. علاوه بر رودهای موقت دو رود مالوا و گیلگیل دائما به دریاچه نایواشا سرازیر می شوند. وجود اسب های آبی و انواع پرندگان از جمله فلامینگو به این دریاچه زیبایی و بکری بیشتری بخشیده است که از جذابیت های تور کنیا می باشد.

تور کنیا

پارک ملی ساوو: Tsavo East National Park یکی از بزرگ ترین پارک های ملی دنیا بوده و لقب بزرگترین پارک ملی کنیا را با مساحت 13،747 کیولومتر مربع نیز به خود اختصاص داده است. این پارک به دو نیمه شرقی و غربی توسط جاده و راه آهن تقسیم شده است. کوه های آتشفشانی در نیمه غربی واقع شده ولی نیمه شرقی را زمین های پست و هموار تشکیل می دهند. گونه های مختلف حیات وحش به خصوص بیگ فایو یا پنج حیوان بزرگ (شیر، فیل، کرگدن، بوفالو، پلنگ) در این پارک دیده می شود.

دریاچه ناکورو: این دریاچه یکی از دریاچه های Rift valley در جنوب ناکورو واقع شده و فراوانی جلبک در آن سبب شده است که فلامینگوهای زیادی به این دریاچه مهاجرت کرده و صحنه ای تماشایی را در این دریاچه خلق کنند. همچنین حیواناتی از قبیل میمون، گراز، کرگدن، گورخر و دیگر گونه های پرندگان و ماهی ها نیز در این دریاچه مشاهده می شود.

تور کنیا

هتل مانور زرافه کنیا: یکی از معروف ترین و جذاب ترین هتل های جهان می باشد که در آن هشت زرافه نگه داری شده و زرافه ها می توانند به صورت کاملاً آزادانه در آن تردد نمایند. از آن جایی که زرافه جزئی از حیوانات بومی ایران نیست، اقامت در این هتل می تواند تجربه ی زیبایی باشد. هتل مانور کنیا که به هتل زرافه مشهور است در نایروبی قرار دارد. زرافه ها در این هتل، جاذبه ای دیدنی خلق می کنند و درواقع بخش مهمی از گردشگران برای تماشای این هتل به کنیا سفر می کنند که بتوانند در حین قدم زدن، غذا خوردن تجربه تعامل با حیوانات را نیز داشته باشند که این ویژگی انحصاری هتل مانور زرافه می باشد. اقامت در این هتل به صورت اختیاری در تور کنیا اجرا می شود.

تور کنیا 

پارک ملی ماسای مارا: یکی دیگر از مقاصد تور کنیا سافاری ماسای مارا است. این پارک با نام منطقه حفاظت‌ شده ملی ماسایی مارا نیز شناخته می‌شود که در بخش جنوب غربی کنیا و در نزدیکی مرز تانزانیا واقع شده است. این پارک با مساحت 1510 کیلومتر مربع، علفزارهای بلند، جنگل‌های اقاقیا و تنوع باورنکردنی حیات وحش به یکی از بهترین مکان های سافاری برای گردشگران تبدیل شده است. گونه های مختلف حیات وحش مانند شیر، یوزپلنگ و کفتار خالدار به خصوص بیگ فایو یا پنج حیوان بزرگ (شیر، فیل، کرگدن، بوفالو، پلنگ) به راحتی دیده می شود و بین ماه های آگوست و اکتبر هنگام مهاجرت عظیم وایلدبیست ها به اوج خود می رسد.

تور کنیا

مومباسا: شهر ساحلی در جنوب شرقی کنیا و در کرانه اقیانوس هند واقع شده است که به شهر سفید و آبی در کنیا معروف است. مومباسا قدیمی ترین شهر و دومین شهر بزرگ کنیا است. این شهر با یک بندر بزرگ، فرودگاه، مراکز تجاری و هتل های ساحلی به یک شهر توریست محور تبدیل شده است و حاکم آن دستور داده دیوارها بدون نشان و علامت به رنگ سفید و آبی باشد تا امکان عکاسی و بازدید بهتری برای توریست ها فراهم شود. مومباسا از مقاصد تور کنیا لوکس می باشد.

مومباسا

آب و هوای کنیا

آب و هوای غالب: معتدل استوایی

خط استوا از کشور کنیا عبور می کند به همین دلیل مناطق مرکزی، شمال و شمال شرقی که روی خط استوا هستند، آب و هوای بسیار گرم و خشکی دارد اما هوا در مناطقی که در نوار ساحلی اقیانوس هند قرار گرفته اند، گرم و مرطوب است.

فصل بارندگی در این کنیا به صورت بارش های بلند از نیمه فروردین تا نیمه خرداد و بارش های کوتاه از آذر تا دی ماه می باشد. بهترین زمان سفر به این کشور فصل تابستان می باشد که گوناگونی حیات وحش کنیا در بهترین وضعیت خود قرار دارد.

دانستن این اطلاعات در سفر به کنیا به شما کمک می کند

* در قسمت جنوب غربی کنیا منطقه ای حفاظت شده به نام ماسای مارا وجود دارد که حیوانات بیشماری با تنوع زیستی بالا در آن زندگی می کنند. جالب اینجاست که هرساله میلیون ها پستاندار بین این مکان و پارک ملی سرنگتی تانزانیا مهاجرت می کنند.

* کنیا پنجمین کشور برتر آفریقا از نظر جذب توریست محسوب می شود.

* شواهد بدست آمده حاکی از آن است که حدود بیست میلیون سال پیش، پستاندارانی در این سرزمین زندگی می کرده اند.

* در حدود نیمی از مردم کشور کنیا از نظر بین المللی زیر خط فقر هستند و درآمد روزانه آن ها کمتر از یک دلار است.

* بیشتر مردم کشور کنیا را پیروان دین مسیحیت تشکیل می دهند.

* کشور کنیا ایده آل ترین مقصد گردشگری برای دوستداران حیات وحش است.

 

تور کنیا ارزان 

جاذبه های گردشگری تور کنیا شامل موارد زیر می باشد.

بازدید از پارک ملی ناکورو و پارک ملی ماسای مارا،دیدن پنج حیوان بزرگ آفریقا African Big Five شامل فیل، شیر، پلنگ، کرگدن، بوفالو، تماشای گونه های حیات وحش (وایلدبیست ها، زرافه ها، گورخرها، یوزپلنگ و اسب های آبی) به همراه توضیحات تخصصی لیدر برنامه، بازدید از دره ریفت ولی خاستگاه اولیه انسانها، عکاسی از مناظر غروب بی نظیر آفتاب آفریقا، تجربه عبور از خط استوا و دیدن آبشار تامسون، بازدید از قبایل بدوی ماسایی، دریاچه نایواشا و قایق سواری در کنار اسب های آبی، گشت آزاد در نایروبی و وقت آزاد برای خرید صنایع دستی ماسایی، مرکز خرید گلوریا، پارک زرافه ها، مرکز فرهنگی بوماس و آشنایی با فرهنگ و موسیقی مردم محلی کنیا به همراه رقص قبایل

خدمات تور کنيا اکونومی به شرح زیر می باشد:

-پرداخت وروديه سايتهای دیدنی مطابق برنامه گشت

-اقامت گاه ها در تور کنیا اکونومی در هتل 3 ستاره می باشد.

-ترانسفر بین شهری با تویوتا لندکروز

-ترانسفر فرودگاهی

-بلیط هواپیمای رفت و برگشت

-بیمه مسافرتی

-گشت ها طبق برنامه سفر

-راهنمای فارسی زبان و تیم سرپرستی

تور کنیا لوکس

تور کنیا لوکس فقط در نوع اقامتگاه ها (اقامت در هتل 4 و 5 ستاره) با تور کنیا اکونومی تفاوت دارد

شرایط و مدارک موردنیاز برای رزرو تور کنیا

مسافرینی که تور کنیا را رزرو می‌کنند، حداقل باید 2 دوز از واکسن کرونا را تزریق کرده باشند. اما پیشنهاد می‌کنیم علاوه بر واکسن کرونا، واکسن تب زرد را نیز تزریق کنید. این واکسن برای جلوگیری از آسیب دیدن مسافران در اثر گزیدگی پشه مالاریا در این کشور می‌باشد. البته گزیدگی پشه مالاریا به ندرت رخ می‌دهد اما بهتر است واکسن آن را ده روز قبل از سفرتان تزریق کرده باشید.  به غیر از الزام به تزریق واکسن، باید مدارک زیر را برای اخذ ویزای الکترونیکی کنیا به صورت فایل به نهال گشت ارائه دهید.

  • اسکن پاسپورت (حداقل 7 ماه اعتبار داشته باشد)
  • اسکن عکس 3 در 4
  • تکمیل فرم مشخصات: این فایل را آوای طبیعت در زمان رزرو تور به شما تحویل می‌دهد. بعد از تکمیل فرم باید آن را به صورت فایل به کارشناسان آوای طبیعت ارائه کنید.

پس از ارسال فایل‌ها؛ صدور این ویزا حدود 5 روز کاری زمان می‌برد و هزینه‌ای معادل 60 دلار دارد.

سوالات متداول تور کنیا

1- چه هزینه هایی اضافه بر سازمان باید برای تور کنیا در نظر بگیریم؟

اگر همسفر آوای طبیعت باشید، هزینه های وعده های غذایی، ترانسفر، راهنما و اقامت بر عهده ما است. در کنیا هم غذاهای محلی و هم غذاهای اروپایی یافت خواهد شد. در کنیا اغلب مردم ترجیح به مصرف سبزیجات دارند و کمتر گوشت قرمز مصرف میکنند. فیبر موجود در غذاهای گیاهی آنها باعث بوجود آمدن مردان و زنان خوش اندام و عضلانی شده است.

برای هر وعده غذایی شما میتونید از 5 دلار به بالا هزینه نمایید. برخی از رستوران های در کنیا غذا را بصورت بوفه سرو میکنند.

ترانسفر در کنیا گران است و چون در پارک های ملی حتما باید ماشین آفرود سوار شوید هزینه بالایی برای شما خواهد داشت.

ورودیه پارک های ملی گران ترین گزینه سفر خواهد بود و به ازای هر نفر از 60 تا 85 دلار خواهد بود. ورود به پارک ملی حتما باید با مجوز و تحت کنترل دولت خواهد بود.

2- چه نوع واکسن های کوید مورد تایید کنیا هستند؟

برای شرکت در تور گروهی کنیا مسافر 2 دوز از واکسن های معتبر را می بایست تزریق کرده باشد و در گواهی واکسن انگلیسی نوع واکسن، تاریخ تزریق، نام شخص، شماره پاسپورت، تاریخ تولد شخص می بایست ذکر شود.

3- آیا سفر به کنیا به صورت انفرادی امکان پذیر است؟ 

بله، متقاضیان می توانند با کانترهای فروش تور خارجی آژانس ماهبان تماس بگیرند و از جزییات و هزینه تور انفرادی کنیا مطلع شوند.

4- کیفیت هتل های کنیا چگونه است؟

در کنیا انواع هتل ها با کیفیت های مختلف وجود دارد. از هتل های لوکس 5 ستاره با امکاناتی نظیر استخر تا اسپا و خدمات دیگر تا مسافرخانه های ارزان قیمت. در شهرها چنین امکاناتی وجود دارد ولی در پارک ملی ماسای مارا دو گزینه پیش رو دارید. یا لوژهای 5 ستاره که مانند هتل های 5 ستاره امکانات دارند و قیمت بالایی دارند و یا کمپ ها که شبیه هتل های 3 ستاره هستند. در هر دو اقامتگاه در چادرهای مجهز اقامت خواهید کرد و بسته به قیمت و ستاره آن ها خدمات دریافت خواهید کرد. چادرها از جنس برزنت بر روی فوندانسیون بتنی بنا شده اند. در داخل آنها تخت خواب، پشه بند، میز، سرویس بهداشتی و حمام و وسایل دیگر وجود دارد. .

5- چه زبانی برای تور کنیا مناسب است؟

در تور کنیا گروهی ماهبان تور، راهنمای فارسی زبان مسلط به حداقل یک زبان بین المللی همراه گروه خواهد بود. در کل در کنیا مناسب ترین زبان انگلیسی خواهد بود.

برچسب ها: تور خارجی, تور کنیا, تور کنیا اکونومی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

17 − یک =

keyboard_arrow_up