طبس عروس کویر ایران

تور طبس

بی شک طبس یکی از زیباترین شهرهای کویری ایران است که دارای جاذبه های فراوان طبیعی ،تاریخی و فرهنگی می باشد . متاسفانه به دلایل متعددی این شهر زیبای کویری و روستاهای اطراف آن تا کنون برای گردشگران و مشتاقان طبیعت گردی ناشناخته مانده است و کمتر گردشگری پا به این مناطق بکر کویری گذاشته طبس این شهر زیبا وبی همتای کویر مرکزی ایران دارای چنان جاذبه های گردشگری است که کمتر کسی باور میکند با اینچنین تصاویر و مناظر شگفت انگیز روبه رو شود، باغهای بزرگ و پر طراوات نارنج، نخلستانهای پر شکوه و چشمه سارهای متعدد در دل روستاهای این منطقه برای هر تازه واردی منظره ای بی همتا خواهد بود. سفر به منطقه طبس بی شک تمام معادلات ذهنی وذهنیتهای قبلی یک گردشگر را متحول خواهد کرد ، بیشتر مردم ایران این شهر را به تصور خود شهری خشک و شن زاری بزرگ می پندارند، که این نا آشنایی با طبس بیشتر بر عهده رسانه های تصویری و شنیداری است که تمرکز تصاویر و گفته ها در مورد این منطقه بر رخداد طوفان شن و سقوط هواپیماهای امریکای در اوایل انقلاب است بیشتر از تصاویر شن زارها ومناطق خشک اطراف برای مخاطب استفاده شده، ولی در اصل طبس شهری سر سبز پر انرژی و مصفاست که خیابانها و بلوارهای این شهر مملو از درختان نارنج و نخل و زیتون میباشد شهری آرام، تمیز با مردمانی مهربان و خون گرم. در قلب این شهر باغی زیبا و موزه ای از درختان کهنسال و بوته های رنگارنگ با جویهای پر آب خود نمای میکند، این باغ نامش گلشن است گلشنی در قلب کویر مرکزی براستی بهشتی است رویای در کویر. اقامتگاه بوم گردی عمو نوروز با ساختاری سنتی در فضای متفاوت با المانهای کویر در پنج کیلومتری شهر طبس و در میان نخلستانهای این شهر زیبای کویری فضای بسیار مناسب برای اقامت گردشگران و طبیعت دوستانی است که به این منطقه سفر میکنند .

از مهمترین جاذبه های تاریخی و گردشگری طبس میشه به طاق شاه عباسی که قدیمی ترین و بزرگترین سد قوسی جهانه،کال جنی که به عقیده بومیان قدیمی محل زندگی جن و ارواح بوده و دره ای شگفت انگیزست که هر گردشگری را محصور خود می سازد، ارگ طبس که قدمتش به هزار سال پیش برمیگرده، چشمه آب گرم مرتضی علی که همزمان می تونین آب گرم و سرد رو توش تجربه کنین، آبگرم دیگ رستم که دماش اونقدر بالاست که نمیشه بیشتر از چند ثانیه گرماش رو تحمل کرد، باغ گلشن که بین دوکویر نمک زار ایران قرار داره و جریان آب در اون دائمیه، کال نمک یا رودخانه نمک طبس | Salt River این رودخانه دائمی با بلورهای نمک تخم مرغی شکل که منظره ای دیدنی را بوجود آورده، روستای نایبند ماسوله ی دیگری در ایران اما در دل کویر واقع شده، در این منطقه ی سر سبز به دلیل جریان آب از قنات ها، شاهد بهشتی در دل کویر هستین و دارای حیاط های مشترک می باشند که بسیار دیدنیه.

معماری روستا و خانه هایی که بر روی صخره سنگی بزرگی قرار گرفته، خانه های ماسوله را برای شما تداعی می کنن و به روستای ازمیغان می توان اشاره کرد که یکی از بی نظیرترن و دیدنی ترین روستاهای مناطق کویری ایرانه.

بهترین جاهای دیدنی طبس

۱. باغ گلشن

بگذارید پیش از معرفی کویر و مناطق کویری طبس، سراغ یکی از مشهورترین و متفاوت‌ترین جاذبه‌های آن یعنی باغ گلشن برویم. این باغ بزرگ به دستور سومین حاکم طبس یعنی امیرحسن خان ساخته شده و سرسبزی و تنوع بالای گونه‌های گیاهی در آن، نخستین چیزی است که شما را در بازدید از آن متعجب خواهد کرد! در اینجا انواع گیاهان زینتی و درختان نخل، چنار، کاج، پرتقال، انگور، نارنج و … را می‌توان در کنار یکدیگر پیدا کرد. جاری بودن همیشگی آب در این باغ نیز با توجه به هوای گرم طبس، در نوع خود بسیار جالب است.

باغ گلشن تنها باغ ایرانی با طراحی چهارگوش است و بسیاری از مردم، از آن به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های ایران یاد می‌کنند. این باغ در بلوار امام خمینی و نزدیکی میدان پلیکان واقع شده و به عنوان نماد شهر طبس نیز شناخته می‌شود.

۲. طاق شاه عباسی

یکی از دیدنی‌های تاریخی طبس، طاق شاه عباس با 60 متر ارتفاع و یک متر عرض در نزدیکی روستای خرو است. این روستا حدود 25 کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد و برای بازدید از طاق شاه عباسی نیز باید از چشمه آب گرم مرتضی علی که در انتهای این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت، عبور کنید؛ این یعنی در طول مسیر، دیدنی‌های جذابی در انتظار شما خواهد بود.

سد شاه عباسی، بزرگترین و قدیمی‌ترین سد قوسی جهان است که حدود 700 سال پیش احداث شده و معماری خاص آن نشانگر توانایی بالای معماران ایرانی در ساخت این سازه عظیم بوده است. برخی از سد شاه عباسی به عنوان «نازک‌ترین سد جهان» نیز یاد می‌کنند. در گذشته از این سد برای کنترل آب ورودی به شهر استفاده می‌شده است.

۳. کاروانسرای خان


در جاده قدیمی طبس به یزد و پس از عبور از کاروانسرای کلمرود، روستایی به نام «رباط خان» میزبان کاروانسرای زیبای خان است. این عمارت چهارگوش و بسیار زیبا که از دیدنی‌ترین بناهای تاریخی طبس محسوب می‌شود، یکی از نمونه‌های زیبای معماری در زمان صفویه است. بی‌شک تماشای مجموعه بادگیر و گنبد شاه‌نشین از نزدیک برای علاقه‌مندان به معماری و تاریخ و آجرکاری‌هایی که برای تزئین قسمت شاه‌نشین در نظر گرفته شده است، خاطره‌ای متفاوت از سفر به طبس را برای شما رقم خواهد زد.


۴. برج هادرباش


قدم زدن در میان نخلستان‌های بزرگ و زیبای طبس، یکی از تفریحات تکرارنشدنی بسیاری از گردشگرانی است که این شهر کویری را برای مسافرت انتخاب می‌کنند. با توجه به اهمیت بالای این نخلستان‌ها، در گذشته برج‌هایی بلند به نام «هادر باش» برای حفاظت از نخل‌ها در برابر سارقین و همچنین حیوانات وحشی ساخته شده است. «هادر» در گویش یزدی به معنی «مواظبت و مراقبت» است و در بسیاری از نخلستان‌های طبس می‌توان بقایای این برج‌های گنبدی‌شکل را پیدا کرد.

۵. قلعه اسماعیلیان

صحبت از مواظبت و مراقبت شد، بد نیست به قلعه اسماعیلیان هم اشاره کنیم. این قلعه بر روی کوهی به نام «باغ سلیمه» و در مجاورت روستای خراوان قرار گرفته و با داشتن چهار آب‌انبار بزرگ، در بسیاری از موارد برای جمع‌آوری آب مورد استفاده قرار می‌گرفته است. معماری این بنای تاریخی به اندازه‌ای خوب بوده که بعد از گذشت چندین سال، یکی از آب‌انبارها بسیار سالم مانده و می‌توان از آن بازدید کرد.

۶. قلعه طبس

در دوران حکومت اسماعیلیان و پیش از آنها، دژهای کوچک و بزرگ بسیاری در جای‌جای طبس ساخته شد که یکی از مشهورترین آنها با نام «قلعه طبس» شناخته می‌شود. این دژ محکم که طراحی منحصربه‌فردش نشانگر ساخته شدن آن طی دوران پیش از اسلام است، بر روی دامنه کوهی با شیب بسیار ملایم بنا شده و وسعت بسیاری در مقایسه با دژهای مشابه این منطقه دارد.

۷. امام‌زاده حسین بن موسی بن کاظم (ع)

یکی از اماکن متبرکه و تاریخی در طبس، آستان امام‌زاده حسین بن موسی بن کاظم (ع) است که در میان مردم این شهر، جایگاهی ویژه دارد. تاریخ‌نگاران، ایشان را فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) می‌دانند.

نام این بنا در سال 1318 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. متاسفانه بنای اصلی این بقعه متبرکه در زلزله سال 1357 به صورت کلی ویران شد و پس از آن، آستان قدس رضوی آن را بازسازی کرد.

۸. کال جنی

اگر به گردشگری و جغرافیا علاقه داشته باشید، حتما نام «کال جنی» به گوش‌تان خورده است. «کال» در گویش محلی به معنی «دره» است و از آنجایی که مردم محلی معتقدند شب‌ها این دره محل رفت‌وآمد جن‌ها و ارواح است، به آن «کال جنی» می‌گویند.

این دره بزرگ و متفاوت که در 35 کیلومتری شهر طبس و نزدیکی روستای ازمیغان واقع شده و همه‌ساله افراد بسیاری از داخل و خارج از کشور از آن بازدید می‌کنند، طی سالیان گذشته و در نتیجه فرسایش به وجود آمده و در برخی قسمت‌های آن، دیواره‌های سنگی دره تا حدی به یکدیگر نزدیک می‌شوند که آسمان را نمی‌توان مشاهده کرد. مورد جالب دیگر، وجود دخمه‌ها و تونل‌های متعدد در دیواره‌های دره است که به گفته کارشناسان، قدمت آنها به دوران زرتشتیان و ساسانیان می‌رسد.

۹. دره کال سردر

اگر می‌خواهید در سفر به طبس از یکی دیگر از معروف‌ترین دیدنی‌های این شهر بازدید کنید، حتما به «دره کال سردر» سر بزنید. دره کال سردر در دشتی به همین نام واقع شده و نکته جالب در مورد آن، ناپیدا بودن دره از فواصل دور است.

بگذارید این‌طور بگوییم: فکر کنید در حال قدم زدن در دشت سردر هستید و بعد از طی کردن مسیری هموار، ناگهان خود را در مقابل دره‌ای شگفت‌انگیز می‌بینید که زیبایی‌های آن تمام‌نشدنی است! البته این مسیر چندان طولانی نیست و در حین پیاده‌روی می‌توان چندین سد تاریخی با قدمت 600 سال و همچنین چشمه‌های آب سرد و گرم را نیز مشاهده کرد.

زیباترین تنگه ها و دره های ایران؛ سفر به بهشتی ژرفپیشنهاد خواندنی: زیباترین تنگه ها و دره های ایران؛ سفر به بهشتی ژرف


۱۰. ارگ طبس

«ارگ طبس» یکی دیگر از شگفتی‌های عروس شهرهای کویری ایران است که قدمت آن به هزار سال می‌رسد و حتی بعد از زلزله ویرانگری که سال‌ها پیش رخ داد نیز هم‌چنان پابرجاست. هرچند، زلزله سال 57 خسارت‌های جبران ناپذیری را به همراه داشت که از بین رفتن برخی قسمت‌های اصلی ارگ طبس از جمله آنها بود.

این بنای تاریخی که در برخی کتب تاریخی با نام‌هایی همچون «ارگ کهن» و «کهن دژ» نیز معرفی شده است، در خیابان واعظ طبسی واقع شده و همه‌روزه میزبان تاریخ‌دوستان از شهرهای مختلف ایران است.

۱۱. غار حلوان

اگر از دیدن مکان‌های قدیمی لذت می‌برید، حتما در سفر به طبس از غار حلوان هم بازدید کنید. این غار بزرگ در 75 کیلومتری شمال شرق طبس در روستایی به همین نام جا خوش کرده و عمر سنگ‌های آن به 160 میلیون سال پیش یعنی دوره ژوراسیک میانی می‌رسد.

پیدا شدن بقایای برخی پرندگان، شتر و گوسفند در این منطقه می‌تواند به نوعی نشانگر پناهگاه بودن این غار برای حیوانات وحشی در گذشته دور باشد.

۱۲. کویر حلوان

بهتر است کمی هم در مورد مهم‌ترین جاذبه طبس یعنی کویر آن صحبت کنیم! اصلا به خاطر همین کویر و کویرگردی است که بسیاری از مردم، طبس را برای مسافرت انتخاب می‌کنند. اگر شما هم جزو همین دسته هستید و قدم زدن بر روی ریگ‌های داغ و البته نرم، لذت‌بخش‌ترین کار دنیا برای شماست، بازدید از کویر حلوان را از یاد نبرید.

این کویر پهناور در 90 کیلومتری شمال شرق طبس و نزدیکی روستای حلوان واقع شده و در آن می‌توان گونه‌های گیاهی مختلفی از جمله استپی و ماسه‌ای مثل بادام، دم‌گاوی و قیج را پیدا کرد. تماشای غروب خورشید بر روی تپه‌های کویر حلوان نیز خاطره‌ای تکرارنشدنی را برای شما رقم خواهد زد.

۱۳. رودخانه نمک طبس (کال طبس)

یکی دیگر از جاهای دیدنی طبس، رودخانه نمک آن یا همان «کال طبس» است که نمونه آن را در کمتر جایی می‌توان پیدا کرد. این پدیده خاص که در 20 کیلومتری شمال غرب شهر طبس و 8 کیلومتری روستای محمد آباد واقع شده، جلوه‌ای متفاوت از طبیعت طبس را به تصویر می‌کشد.

در رودخانه نمک طبس تا چشم کار می‌کند فقط گلوله‌های تخم‌مرغی‌شکل نمک با آرایشی بسیار دیده می‌شود که بی‌شک هیچ‌گاه آن را از یاد نخواهید برد. جالب است بدانید پیش از استفاده از نمک‌های یددار، نمک کال طبس در سفره‌های مردم این شهر پیدا می‌شد. با توجه به کویری بودن این منطقه، توصیه می‌کنیم یکی از فصول پاییز یا زمستان را برای بازدید از کال طبس انتخاب کنید.

۱۴. جنگل سنو

اگر فکر می‌کنید در محیط کویری و هوای گرم طبس نمی‌توان هیچ جنگلی را پیدا کرد، سخت در اشتباهید! جنگل سنو در فاصله 24 کیلومتری این شهرستان و مناطق کوهستانی آن واقع شده و با داشتن 800 گونه گیاهی مختلف، یکی از محبوب‌ترین جاهای دیدنی طبس محسوب می‌شود.

در این منطقه، به خاطر کم‌آبی، خبری از گیاهان سرسبز و رنگارنگ نیست، اما درختانی همچون گز، طاق و اسفناج وحشی از طوفان شن جلوگیری می‌کنند.

۱۵. چشمه مرتضی علی

بی‌شک یکی از خوش آب‌ و هواترین و بهترین جاهای دیدنی طبس، چشمه مرتضی علی است. این چشمه زیبا در میان دره‌ای با دیواره‌های بلند جا خوش کرده و گردشگران بعد از پیاده‌روی در مسیری بسیار جذاب می‌توانند به چشمه برسند.

نکته حائز اهمیت در مورد چشمه مرتضی علی، وجود هر دو آب سرد و گرم در کنار یکدیگر است! در حقیقت؛ آبی که از چشمه‌های مجاور به رودخانه اصلی روستا می‌ریزد، برخی گرم و برخی سرد هستند و همین اتفاق باعث می‌شود بعضی مواقع دمای آب در دو بخش متفاوت رودخانه، تا 10 درجه یا حتی بیشتر نیز با یکدیگر اختلاف داشته باشد.

دسترسی به چشمه مرتضی علی بسیار آسان است: ابتدا باید وارد بلوار معلم شوید و جاده خرو را در پیش گیرید؛ سپس بعد از عبور از روستای خرو می‌توانید خود را به چشمه مرتضی علی برسانید.

۱۶. روستای ازمیغان


بهتر است کمی هم در مورد مناطق سرسبز طبس صحبت کنیم! در 40 کیلومتری شرق شهرستان طبس، روستایی به نام ازمیغان را می‌توان پیدا کرد که در آن آب دائمی جریان دارد و در شالیزارهای سرسبز آن، برنج خوش‌عطر «چمپا» کشت می‌شود.

جمعیت این روستا زیاد نیست، اما دیدنی‌های بسیاری در انتظار گردشگرانی است که از این روستا بازدید می‌کنند. در این منطقه، احتمالا هیچ‌چیز به اندازه ترکیب شالیزارهای سبز شمال با نخلستان‌های جنوب برای مردم جذاب نخواهد بود.

برچسب ها: آوای طبیعت, ازمیغان, تور ارزان, تور لحظه آخری, چشمه مرتضی علی, طبس, طبیعت گردی, کال جنی, کوه نمک, کویر حلوان

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

12 − 8 =

keyboard_arrow_up