پیمایش خلخال به اسالم

پیمایش مسیر رویایی خلخال به اسالم

پیمایش خلخال به اسالم

در میان قدیمی ترین کوهنوردان و کوهنوردان، مسیر خلخال به اسلام یکی از جاهای دیدنی ایران و مسیرهایی است که مسیر قدیمی مالرو را دنبال می کند. در حین حرکت در این مسیر به ارتفاع 330 متری بالای 2100 متر می رسیم که از ویژگی های منطقه است. بدون شک این منطقه دور افتاده زیباترین مناظر طبیعی ایران را دارد، امیدوارم زمین خواران و جاده سازان هرگز وارد این مناطق کوهستانی و جنگلی نشوند.

اسالم و خلخال کجا هستند؟

اسالم یکی از شهرهای ساحل غربی استان گیلان است که در 90 کیلومتری رشت قرار دارد. رودخانه گیسوم و جنگل نزدیک این شهر معروف است.
اما این مسیر طبیعت گردی از روستای اندبیل در شرق خلخال در استان اردبیل شروع می شود و به روستای ناوی و در نهایت اسلم در استان گیلان می رسد.

موقعیت شهرستان خلخال:

شهرستان خلخال در جنوب منطقه اردبیل قرار دارد، مرکز آن شهرستان خلخال، مرز این شهرستان از شمال به شهرستان کوثر، از شرق به منطقه گیلان، از جنوب به منطقه زنجان و از غرب به شهرستان مایونا می‌رسد. شهرستان خلخیل منطقه ای کوهستانی است که ارتفاع آن از شرق به غرب و از شمال به جنوب کاهش می یابد و رشته کوه تیلیش که بین دریای مازندران و استان گیلان و آذربایجان قرار دارد از شمال به جنوب امتداد دارد.

اما این مسیر طبیعت گردی از روستای اندبیل در شرق خلخال در استان اردبیل شروع می شود و تا روستای ناو در استان گیلان می رود و در نهایت به اسالم می رسد.

چرا اسالم به خلخال را برعکس می‌آیند؟

حتما این سوال به ذهن شما خطور کرده است که چرا دوستداران طبیعت اغلب این مسیر را از خلخال به سمت اسالم طی می کنند؟

دلیل ساده و واضح این است که مسیر آنقدرها هم سخت نیست زیرا در این صورت از ارتفاع 2100 متری 330 متر بدست می آورید و این به معنای صعود است نه فرود. پایین رفتن از یک شیب تند آسان نیست!

بهترین زمان اجرای برنامه اسالم به خلخال؟

بهترین زمان سفر از خلخال به اسالم از اردیبهشت ماه شروع شده و تا نیمه اول پاییز ادامه دارد. البته در تابستان در جنگل های جاده باید دمای شمالی را تحمل کنید.
اما بهترین زمان برای رفتن به خلخال دو زمان مشخص است که باید طبق سلیقه خود انتخاب کنید. اگر می‌خواهید پاییز فوق‌العاده این منطقه را ببینید، آبان ماه و اگر می‌خواهید مهمان سرسبزی و طراوت، دریای ابر و هوای خوب باشید، خردادماه را انتخاب کنید.

از کوه‌های سردسیر اردبیل تا جنگل‌های شرجی گیلان

خلخال به اسالم پیمایشی طبیعتگردی است که دو آغاز دارد که در ابتدا متفاوت است و با صعودی کوچک روبرو می‌شوند و از یال کوه می‌گذرند. یکی از مسیرها از روستای اندبیل و دیگری از روستای خانقاه شروع می شود.

بسته به مدت زمانی که در منطقه خواهید ماند، از ساکنان محلی سوال کنید و با توجه به وضعیت بارندگی چند روز اخیر و لغزندگی جاده بهترین مسیر را انتخاب کنید.
سفر ما از روستای اندبیل در حوالی خلخال در استان اردبیل آغاز می شود، قبل از روستای ناو وارد استان گیلان می شویم و تا انتهای مسیر در این استان ادامه می دهیم.

نیمه دوم پاییز و در بالای گردنه ابتدای مسیر باد بسیار سرد و مهیبی می وزد که انرژی زیادی از ما می گیرد. البته این نوع هوا برای فصل پاییز در این منطقه کاملاً عادی به نظر می رسد.

اگرچه روستاها و شهرهای زیادی در طول مسیر وجود دارد، اما هنوز بسیاری از آنها قبل از شروع سرما زندگی در آنها جریان دارد، اما وجود یک راهنما ضروری است.

کلبه جنگلی اسالم مسافت پیموده شده توسط گروه ما و ثبت‌شده توسط جی‌پی‌اس حدود ۳۱ کیلومتر بود که طی دو روز انجام شد (۲۱کیلومتر روز اول و ۱۰ کیلومتر روز دوم). البته حدود ۳کیلومتر از این مسیر رو نیسان‌سواری کردیم.

عبور از منطقه شکارممنوع ناو اسالم گیلان

با کاهش تدریجی ارتفاع، صدای خروشان رودخانه ناو اسالم را می شنوید. وقتی به رودخانه می رسید، وارد منطقه شکار ممنوع ناو اسالم گیلان می شویم که زیستگاه گونه های مهم حیات وحش مانند خرس قهوه ای و پلنگ ایرانی است.

از سوی دیگر با توجه به اهمیت گیاهان مختلف در منطقه، کارشناسان جنگل وظیفه حفاظت از جنگل های منطقه اطراف روستای «ناو» را بر عهده گرفته اند.

اجاره خانه‌های روستایی خلخال به اسالم

هنگام پیمایش مسیر اندبیل به روستای ناو، پیشنهاد می کنم حداقل یک شب را در این منطقه زیبا برنامه ریزی کنید. این اقامت می تواند به صورت یک کمپ در دل جنگل باشد.

یا با اجاره منزل در شهر ناو یا منطقه دریابین. در چند سال گذشته برای ساماندهی سفرهای بیشتر و البته داشتن اسکان اولیه، تعداد روستانشینان در جاده ها افزایش یافته است.

هنگامی که به روستای ناو رسیدید، به جاده خاکی کوهستانی و جاده نیسون دسترسی خواهید داشت! یعنی می توانید بقیه مسیر را با یک نیسان اجاره ای رانندگی کنید.

اما اگر می خواهید مسیر زیبای جنگلی کنار رودخانه را لمس کنید، به پیمایش ادامه دهید، ارزشش را دارد.

رطوبت و بوی دریا در دریابین

به دریابین که می رسیم به گفته یکی از اهالی این نام را می شناسند زیرا بوی دریا از این منطقه به گوش می رسد! حق با او بود؛ در اینجا می توانید صدای ناهمواری دریا را بشنوید.

دریابین چندین کلبه چوبی و کافه های محلی با حال و هوای گیلانی دارد. در اینجا می توانید وسایل لازم را برای بقیه سفر خریداری کنید یا حتی در اقامتگاه اقامت کنید.

تا زمانی که اینجا هستید، حتما از آبشار زیبای دریابین اسالم دیدن کنید که پیاده روی از مزرعه ماهی در آنجا و بازگشت به آن حدود یک ساعت طول می کشد.

بعد از رودخانه ها، مسیر به طور کامل جنگلی می شود و رودخانه جدید راهنمای شما می شود. البته حضور راهنمای محلی همچنان ضروری است چرا که حاشیه رودخانه پاکوب نیست و در اثر سیلاب شسته شده است.

شکل سنگ‌ها و صخره‌های جنگل اسالم نشان‌دهنده سیل، باد و باران‌های گذشته است.

در انتهای مسیر پیمایش خلخال به اسالم دریاچه لاکه تاشون قرار دارد که در 10 کیلومتری اسالم قرار دارد.

دریاچه آنها نزدیک جاده معروف اسالم به خلخال قرار دارد.

درختان قدیمی شگفت انگیز هستند.

برچسب ها: آوای طبیعت, اسالم به خلخال, پیمایش خلخال به اسالم, خلخال به اسالم, طبیعت گردی, طبیعتگردی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × 2 =

keyboard_arrow_up