طبیعت گردی

طبیعت گردی یکی از جذاب‌ترین اشکال سفر در دنیای امروز است. تور طبیعت گردی مخصوصا در بین تورهای ایرانگردی جذابیت بالایی دارند و هر سال هم به تعداد طرفداران آن افزوده می‌شود. اما چرا طبیعت گردی اینقدر طرفدار پیدا کرده است و چگونه یک تور طبیعت گردی جذاب را تهیه کرد؟ پس در ادامه نوشتار با ما همراه باشید.

طبیعت گردی چیست؟

طبیعت گردی یا اکوتوریسم ecotourism که با نام‌های دیگری همچون بومگردی هم شناخته می‌شود، سبکی از سفر و گردشگری است که هدف اصلی آن بازدید از جاذبه های طبیعی و زندگی در محیط های طبیعی و تماس نزدیک با حیات وحش است. در فرایند طبیعت گردی معمولا محل اقامت، نوع جابجایی و جاذبه های هدف برای گردش، یا به طور مستقیم از جنس طبیعت هستند و یا به نوعی با فضاهای طبیعی در ارتباط هستند.

برای نمونه ممکن است شما تصمیم بگیرید که به یک تور کویرگردی یا تور کلوت بروید. معمولا مسیرهایی که طی می‌کنید از مسیرهای خاکی و بیابانی و حتی آفرود تشکیل می‌شود. محل اقامت شما احتمالا چادر یا حتی فضای باز و شاید هم یک کمپ یا اقامتگاه بومگردی است. جایی که هم قرار است از آن بازدید کنید زیبایی‌های کویر در روز و زیبایی‌های آسمان در شب است. طبیعتگردی چنین فضایی دارد.

چرا تور طبیعت گردی؟

تور طبیعت گردی از جنبه های مختلف ابزار مناسبی برای طبیعت گردی به شمار می‌رود. اما چرا؟ طبیعت گردی نسبت به سفرهای عادی، چالش‌های بیشتری دارد. مثلا ممکن است نیاز به آمادگی بدنی بیشتر، آشنایی با محیط بالاتر و مهارت‌هایی همچون مسیریابی و نقشه‌خوانی داشته باشد. در نتیجه اگر آموزش و آمادگی کافی را نداشته باشید درگیر مشکلاتی مثل گم شدن ممکن است بشوید. از همین رو یک تور طبیعتگردی که همراه با تور لیدر و راهنمای گردشگری حرفه‌ای است، شما را از همه این مشکلات رها می‌سازد.

دیگر اینکه سفر گروهی به طبیعت هم حس امنیت بیشتری به شما می‌دهد و هم موجب می‌شود در اثر ارتباط با دیگر اعضای تور، لذت بیشتری از سفر طبیعت گردی خود ببرید.

از دید مالی و هزینه هم تور طبیعت گردی گزینه بدی به شمار نمی‌رود. چون برخی از تجهیزات مورد نیاز توسط گرداننده تور تامین می‌شود. زمان بندی سفر دقیق است و پرتی زمان ندارید و در بهینه‌ترین شکل ممکن به سفر طبیعتگردی خود می‌پردازید.

چرا طبیعت گردی اینقدر جذاب شده است؟

مقاصد عادی گردشگری خیلی زود تکراری می‌شوند. زیرا دیدنی های تاریخی یا تفریحی پس از یک یا دو بار دیدن و تجربه چیز جدید ارائه نمی‌دهند. در نتیجه مسافران و گردشگران ایرانی به سوی تجربه های جدید و پرهیجان تر مانند تور طبیعت گردی تمایل پیدا کرده اند.
گستردگی مکان های طبیعی بیشتر است و حس آزادی و رهاشدگی از بندهای زندگی شهری را در خود دارد. طبیعت جایی آشنا برای آدم‌ها است و موجب می شود از آزردگی و ملال شهرهای شلوغ و پرجمعیت رها شوند.

تور طبیعت گردی را از کجا تهیه کنیم؟

تیم حرفه ای آوای طبیعت با سالها تجربه در برگزاری تورهای طبیعت گردی در بکرترین و زیباترین مناطق بهترین گزینه برای اوقات فراغت شما میباشد تا با تکیه بر توانایی های لیدرهای حرفه ای این گروه بهترین خاطرات و لحظات را برای خود رقم بزنید.

انواع تور طبیعت گردی

طبیعت گردی اشکال مختلفی دارد زیرا طبیعت نمایه‌ها و تصویرهای مختلفی از خود ارائه می‌کند. از جنگل‌های سرسبز شمال تا کوهستان‌ها و تا کویرهای گوناگون در مرکز و غرب کشور و تا ساحل‌گردی در مناطق جنوبی. هر بخشی از طبیعت چندرنگ و متنوع ایران را که در نظر بگیرید، یک قابلیت بزرگ و گسترده برای طبیعت گردی دارد.

تورهای طبیعت گردی معمولا از یکی از شهرهای بزرگ و پرجمعیت آغاز می‌شود و پس از گردش در یک منطقه طبیعی که همراه با پیاده روی سبک یا سنگین خواهد بود، به مبدا بازگردانده می‌شود.

وسیله حمل و نقل از شهر تا آستانه منطقه طبیعتگردی می‌تواند متنوع و متفاوت باشد. مثلا شما می‌توانید با قطار یا هواپیما به نزدیکترین شهر بروید. سپس با ون یا خودروهای آفرود به نقطه‌ای برسید که دیگر باید قدم به دل طبیعت بگذارید.

keyboard_arrow_up