چگونه با دوربین‌های آماتور فیلم‌برداری کنیم؟

Gimbal e1655090608848

بهترین لحظات عمر ما به صورت غیر منتظره رخ می‌دهد.

شاید بخواهیم این لحظات را جایی غیر از حافظه خودمان ذخیره کنیم و یا این لحظات را در غالب یک فیلم در گوشی همراه به رقابت بگذاریم. اما خیره شدن به دنیا از داخل دوربین گوشی چطور باشد که بهتر به نظر برسد؟!

بسته به اینکه چه مدل گوشی موبایلی دارید و نرم افزار انتخابی شما برای استفاده از دوربین آن کدام است، تنظیمات در بخش‌های مختلفی قرار گرفته و قابل استفاده هستند. بهتر است با دقت به تغییر تنظیمات نرم افزار عکاسی و فیلم‌برداری در شرایط مختلف بپردازید. نرم افزارهای جانبی زیادی وجود دارند، اگر نرم افزار اصلی گوشی، مطلوب‌تان نیست، نرم افزارهای دیگر را جست وجو و امتحان کنید.

از کجا باید شروع کرد؟

  • تنظیمات را چک کنید:

قبل از فیلم‌برداری، گوشی را در حالت هواپیما قرار دهید، چرا که نمی‌خواهید روند فیلم‌سازی شما با یک تماس ناخواسته متوقف شود! باطری را نیز چک کنید و از ظرفیت گوشیتان مطمئن شوید. ابتدا به‌روی صفحه موبایلتان آیکون دوربین را پیدا کنید، از این قسمت هم می‌توانبد برای عکاسی استفاده کنید و هم برای  فیلم‌برداری.

زمانیکه روی آیکون تصویر دوربین کلیک می‌کنید به صورت خودکار روی سیستم عکاسی تنظیم خواهد شد، اگر کمی دقت کنید قسمتی را می‌بینید که با لمس کردن آن آیکون می‌توانید تنظیمات را روی فیلم‌برداری تغییر دهید.

با مراجعه به تنظیمات دوربین خود، آن را در بالاترین کیفیت ضبط قرار دهید. در حال حاضر دوربین موبایل‌ها قادرند تصاویر با اندازه 480*640  و با سرعت 30 فریم در ثانیه، تصویر بگیرند. به یاد داشته باشید هر شات تصویر متحرکی است با یک موضوع.

  • حرکت‌ها را تنظیم کنید: 

در فیلمبرداری با دوربین‌های آماتوری، مهم‌ترین نکته، توجه به حرکات دوربین است. از آنجاییکه دوربین‌های آماتوری، عمدتاً دوربین‌های کوچکی هستند، هرگونه حرکت سریع و نابه‌جا، با شدت بیشتری در تصویر منعکس می‌شود.

به یاد داشته باشید تصاویر با دوربینی که کمتر یا آرام‌تر حرکت می‌کنند حرفه‌ای تر به نظر می‌رسند. اگر می‌خواهید در هنگام فیلم‌برداری دوربین خود را، برای نشان دادن تصاویر مختلف حرکت دهید عادت کنید هر شات شما دست کم ده ثانیه باشد. یعنی وقتی دوربین را بر روی سوژه‌ای روشن می‌کنید، بدون حرکت یا  هر گونه تغییر شاتی، دست کم از آن ده ثانیه فیلم بگیرید و (اگر بیشتر نیاز نداشتید) شات را عوض کنید.

  • زاویه درستی را انتخاب کنید:

هنگام فیلم‌برداری، حتماً تلفن خود را 90 درجه چرخانده و به حالت افقی یا به اصطلاح Landscape فیلم‌برداری کنید تا از تمام ظرفیت‌های قاب تصویر کمال استفاده را ببرید. این حالت نه تنها کنترل بهتری برای نگه داشتن گوشی به شما می‌دهد، بلکه زاویه ویدئو را برای تماشا در کامپیوتر یا تلویزیون هم‌‌تراز و میزان می‌کند.  فیلم‌برداری در حالت پرتره به هیچ وجه توصیه نمی‌شود، مگر این‌که بخواهید با سوژه مورد نظر به مصاحبه بپردازید!

  • نور را تنظیم کنید:

بهتر است در نور روشن فیلم بگیرید. البته این به معنای فیلم گرفتن در وسط ظهر نیست. چرا که در این موقع روز کنتراست تصویر  نامناسب است. اگر هم مجبور به این کار هستید، گوشی خود را از زاویه مرتفع به طوری که ‌آسمان از فریم تصویر شما بیرون باشد، نگه دارید. بهترین پیشنهاد ما برای شما تصویربرداری در روز ابری، زیر سایه، صبح زود یا عصر است. سنسورهای به کار رفته در دوربین‌های موبایل قابلیت تصویر گرفتن در حالت‌های مختلف نور در یک فریم را ندارند. از سویی همانطور که شرایط ایده‌آل را برای تصویرگرفتن از محیط خارجی فراهم می‌کنید، تصویر گرفتن در داخل به دلیل تنظیم نبودن نور (نور خیلی کم یا خیلی زیاد) نیازمند مهارت بیشتری است.

اگر منبع نوری در اختیار ندارید، از امکان فیلم‌برداری در شب دوربین (Night Mode) که در دوربین‌های آماتوری نیز موجود است استفاده کنید. در این حالت تصویر شما سیاه و سفید ولی پرنور می‌شود.

  • صدا را تنظیم کنید:

میکروفونی که روی گوشی‌های موبایل نصب شده است نمی‌تواند صدای خوبی برای فیلم شما ارائه دهد. این روزها، گوشی‌های همراه تصویر بهتری ارائه می‌دهند تا صدای خوب. صدای محیط اطراف نیز می‌تواند از کیفیت صدای دیالوگ شما کم کند. پیشنهاد می‌شود برای داشتن کیفیت صدای خوب از میکروفون جانبی استفاده کنید.

  • فاصله را تنظیم کنید:

در هنگام فوکوس (زوم کردن) بر روی شخص یا شیء مورد نظر، به جای استفاده از بزرگ‌نمایی سعی کنید فاصله خود را کاهش دهید. با استفاده از زوم علاوه بر ارائه تصویری پر از لرکزش و تار، تصویر آهسته‌تر نیز می شود. بنابراین سعی کنید به آرامی به شی موردنظر خود نزدیک شوید.

  • در آخر، فیلمتان را تدوین کنید:

اگر به ابزار تدوین دسترسی ندارید، پس از گرفتن هر سکانس، تصویربرداری را قطع کرده و تا مهیا شدن شرایط لازم برای سکانس بعدی صبر کنید. چرا که اگر سکانس بعدی دیرتر گرفته شود بهتر از آن است که با کیفیتی نامناسب باشد (توجه داشته باشید که برنامه تدوین ندارید). این برای ساخت یک فیلم کوتاه 3 دقیقه ای مناسب است.

www.dalahoo.com

با مطالعه دفترچه راهنمای موبایل و دوربین می‌توانید با تغییر تنظیمات گوشی باعث بالا رفتن کیفیت فیلم‌برداری شوید.

برچسب ها: آموزش فیلمبرداری, عکاسی, فیلم‌برداری, مطالب آموزشی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

نه − هفت =

keyboard_arrow_up