8 دلیل برای انتخاب سفرهای طبیعت گردی

Koval 100815 3900 main e1655091015531

در زندگی‌های پرمشغله شهری امروزی، طبیعت، مامن امن و آرامش‌بخشیست که آغوشش همیشه به روی ما باز است. تقریبا هیچ‌کسی را نمی‌توانید پیدا کنید که از شنیدن صدای پرندگان یا بوییدن عطر تازه برگ درختان جنگل خوشش نیاید. اما به نظرتان چه چیزی موجب این علاقه مشترک بین اکثر افراد شده است؟ چرا ما به طبیعت نیاز داریم؟ چرا بودن در طبیعت به ما انرژی می‌دهد؟ به نظرتان نقش ما برای جبران این آرامش و انرژی‌ای که از طبیعت می‌گیریم، چیست؟ این مطلب 8 دلیل برای سفر با تورهای طبیعت گردی را به شما می‌گوید.
1. میل به اصل خود بازگشتن

سال‌ها پیش اجداد ما انسان‌ها در طبیعت زندگی می‌کرده و این ارتباط نزدیک به طور ذاتی در درون‌مان به یادگار مانده. اتفاقی که در سفرهای طبیعت گردی برای ما می‌افتد، رسیدن به آرامشی است که در واقع زندگی‌های شهری از ما ربوده. تحقیقات جدید نیز ثابت کرده، هر چه قدر که شما از طبیعت دورتر باشید بیشتر امکان ابتلا شدن به مشکلات روحی، روانی و حتی جسمی وجود دارد.

2. طبیعت احساسات ما را زنده می کند

افرادی که در مناطق روستایی، حومه شهر و در ارتباط با طبیعت بزرگ شده و رشد یافته اند آگاهیشان از محیط اطراف بیشتر است. این مورد در مطالعات نظامی نیز مشاهده شد؛ برخی از سربازان در مناطق جنگی، بعضی از خصوصیات جزئی مناطق را می توانستند ببینند و در نتیجه بمب‌های پنهان را به راحتی شناسایی می‌کردند؛ این افراد در بیشتر مواقع کسانی بودند که در مناطق روستایی و حومه شهر و در ارتباط با طبیعت بزرگ شده بودند.

3. انرژی گرفتن از طبیعت

تقریبا همه ما از دیدن مناظری از طبیعت آرامش می‌گیریم. در بسیاری از نقاشی‌ها دشت‌های سرسبز را به تصویر می‌کشیم و با تماشای آن‌ها انرژی می گیریم و آن را جزوی از وجودمان می دانیم. اکثر ما معمولا پنجره‌هایی رو به مناظر طبیعی را به پنجره‌هایی رو به دیوار بتنی را ترجیح می‌دهیم. کافی است کمی به علایق روزمره‌مان نگاهی بیندازیم تا علائم وابستگی ذاتی‌مان به طبیعت را پیدا کنیم.

4. بالا رفتن بازدهی افراد با بودن در طبیعت

تحقیقات بسیاری این موضوع را ثابت کردند که هر چه افراد در طبیعت باشند، رفتارهای‌شان هوشمندانه‌تر می‌شود. ماجرا از این قرار است که با گذراندن زمان بیشتری در طبیعت، نورو‌ن‌های بدن و خلاقیت طبیعی ما پرورش یافته و بیشتر می‌شود. یکی از این تحقیقات در دانشگاه میشیگان انجام شد و  محققان نشان دادند که پس از یک ساعت ارتباط برقرار کردن با طبیعت، عملکرد حافظه و دقت افراد ۲۰٪ بهتر شده بود. این تحقیقات نشان می‌دهند که در محل کاری که افراد با طبیعت ارتباط دارد، کارکنان مولدتر و پویاتر هستند و روزهای کمتری را به خاطر بیماری به مرخصی می‌روند. مگر می‌شود آخر هفته‌ای را در جنگل‌های سرسبز و با شنیدن صدای آبشار گذراند و پر از انرژی نشد؟

5. معجزه شفای طبیعت

تا حالا چیزی راجع به شفا یافتن افراد در طبیعت شنیده‌اید؟ محققان پنسیلوانیا در یکی از بیمارستان‌ها راجع به این موضوع تحقیق کردند. آن‌ها در این تحقیق دریافتند که بیمارانی که از پنجره اتاق های‌شان می‌توانستند درخت‌ها را ببینند، زمان کوتاه‌تری در بستر بیماری می‌ماندند و نیاز کمتری به داروهای مسکن داشتند. همچنین تیم پزشکی و پرستاری این بیماران، رضایت بیشتری از حال آن‌ها داشتند. برای تجربه این قدرت طبیعت فقط کافی است که پا در طبیعت بگذارید.

6. کاهش افسردگی در طبیعت

این موضوع را حتما از زبان روانشناسان زیادی شنیدین که اگر علائم افسردگی را در خود دیدید، در کنار درمان پیش متخصص، به طبیعت سفر کنید. محققان در سوئد این موضوع را در افرادی تحقیق کردند. آن‌ها دریافتند افرادی که به پیاده روی آرام در طبیعت و یوگا می‌پردازند نسبت به دیگر افرادی که همان میزان کالری را در محیط‌های شهری می‌سوزانند، کمتر دچار احساساتی همانند نگرانی، عصبانیت یا افسردگی می‌شوند.

7. بهبود روابط اجتماعی با بودن در طبیعت

محققان دانشگاه راچستر طی یک تحقیقی گزارش دادند، در ارتباط با طبیعت بودن باعث می‌شود مردم روابط نزدیکی با دیگر انسان‌ها داشته باشند. تحقیقات ثابت کرده‌اند که سطوح عصبی و هورمون‌های مرتبط با پیوندهای اجتماعی در طول تعاملات بین حیوانات و انسان‌ها افزایش پیدا می‌کند. این ارتباطات باعث می‌شود افراد در جامعه ارزشمندتر رفتار کنند و همچنین درآمد بیشتری نیز به دست آورند.

8. استحکام روابط با سفرهای طبیعتگردی

خانوده‌ها یا دوستانی که دست جمعی به طبیعت سفر می‌کنند، راه های جدیدی برای عمیق شدن روابط بین همدیگر را کشف خواهند کرد. سفرهایی طبیعتگردی غالبا تعاملات و مشارکت‌های گروهی را ایجاد می‌کند که در نتیجه می‌توانید پیوندهای خانوادگی و دوستانه خود را تقویت کنید. با تورهای آوای طبیعت می‌توانید خانوادگی با این تورها به گوشه‌ گوشه از طبیعت دلربای ایران سفر کنید. اگر هم دوستی ندارید، نگران نباشید در این تورها می‌توانید جمع‌های دوستی‌های ماندگار پیدا کنید.

سخن آخر

در اینجا باهم 9 موهبتی که طبیعت رایگان به ما هدیه می‌دهد را مرور کردیم. اگر حتی یکبار تجربه بودن در طبیعت را داشته باشید، حتما موهبت‌های طبیعت در قبال خودتان را بیشتر از این 9 مورد هم پیدا می‌کنید. حالا به نظرتان ما در جواب این موهبت‌های بی دریغ چه وظایفی را در سفرهای خودمان به طبیعت داریم؟

یکی از وظایف حیاتی‌مان این است که به هیچ عنوان هیچ اثری از خودمان در طبیعت باقی نگذاریم. اثرات ما می‌تواند گاهی رها کردن یک دستمال کاغذی، یک بطری آب یا کیسه‌ای از زباله‌های‌مان باشد. مهر دیگرمان به طبیعت می‌تواند این باشد که کیسه‌‌ای برداریم و بی‌مهری دیگر همنوعان‌مان را در آن بریزیم و با خود برگردانیم. کاش این بار به هر منطقه‌ای از طبیعت که سفر کردیم و آنجا را پر از زباله دیدیم به یاد موهبت‌های طبیعت به ما بیفتیم و آن‌جا را از بی‌مهری هم‌نوعان‌مان پاک کنیم.

برچسب ها: تور طبیعتگردی, طبیعت گردی, طبیعت_گردی, مطالب آموزشی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

هجده + پنج =

keyboard_arrow_up