کوه کلیمانجارو

تور تانزانیا

کلیمانجارو، بلندترین قله قاره آفریقاست و با ۵۸۹۵ متر ارتفاع، آتشفشانی نیمه خاموش محسوب می‌شود که در کشور تانزانیا و در مرز این کشور با کنیا قرار گرفته است. این قله که تا یک قرن پیش با کلاهک برفی خود در آفریقای همیشه گرم و سوزان خودنمایی می‌کرد و به عنوان یکی از سمبل‌های حیات در زمین قلمداد می‌شد، این روزها در میان مردم منطقه و بخصوص کارشناسان محیط زیست به نمادی آشکار از تغییرات جوی زمین تبدیل شده است.

kilimanjaro 7 768x435 1تصویر هوایی  از قله کلیمانجارو

به اعتقاد کارشناسان گرمای جهانی در ۲ دهه آینده، اثری از برف‌های کلیمانجارو بر جا نخواهد گذاشت و تمامی لایه‌های برفی این کوه را از بین خواهد برد. در واقع شرایط آب و هوایی حاکم بر جهان به گونه‌ای است که احتمالا باید بتدریج با افسانه برف‌های کلیمانجارو خداحافظی کنیم. به این ترتیب به نظر می‌رسد بلندترین قله آفریقا در سال ۲۰۲۲ برای اولین بار در طول ۱۲ هزار سال گذشته از برف خالی می‌شود و چهره‌ای جدید و غم‌انگیز به خود می‌گیرد.
کلیمانجارو پس از داستان کوتاه و مشهور ارنست همینگوی که سال ۱۹۳۸ نوشته شد به شهرت زیادی رسید. شخصیت اصلی داستان از این قله زیبا به عنوان قله‌ای «به پهنای سراسر جهان، بزرگ، بلند‌ و زیر آفتاب بی‌نهایت سفید» یاد کرده است. قله‌ای که به نظر می‌رسد با ادامه روند آب شدن یخ‌های آن بزودی همانند دیگر ارتفاعات آفریقا خشک خواهد شد و در آینده‌ای نه‌چندان دور تصاویر آن را تنها در عکس‌ها و کتاب‌ها می‌توان جستجو کرد. در چنین شرایطی و با ذوب شدن برف‌های کلیمانجارو که به بام آفریقا شهرت دارد، تانزانیا یکی از مهم‌ترین منابع درآمد خود را از دست می‌دهد. منطقه کوهستانی کلیمانجارو که یکی از مهم‌ترین مقاصد گردشگری شرق آفریقاست، به توریست‌ها امکان می‌دهد تنها به فاصله ۵ روز کوهنوردی، ۲محیط گرمسیری و یخچالی را در کنار هم تجربه کنند و همین قابلیت استثنایی موجب شده تا سالانه بیش از ۴۰ هزار توریست روانه این منطقه شوند.

کلیمانجارو بلندترین قله آفریقا و چهارمین قله از قلل هفتگانه جهان, این کوه به عنوان بلندترین کوه مستقل جهان شناخته شده است.

کلیمانجارو از سه مخروط آتشفشانی تشکیل شده است : کیبو ۱۹٫۳۴۰ فوت (۵۸۹۵ متر)، Mawenzi 16.896 فوت (۵۱۴۹ متر) و Shira 13000 فوت (۳۹۶۲ متر) , اوهورو (Uhuru) بلندترین قله در لبه دهانه کیبو است

کلیمانجارو آتشفشان چینه ای غول پیکر است که به دلیل ریختن گدازه هایی از منطقه دره ریفت شروع به تشکیل شدن کرد. کوه توسط گدازه های پی در پی ساخته شده است. دو تا از آن سه قله — Mawenzi و Shira — غیر فعال هستند در حالی که کیبو بلندترین قله است که می تواند دوباره فوران کند. فعالیت های اخیر آن تنها ۲۰۰ سال پیش بوده و آخرین فوران عمده آن به ۳۶۰۰۰۰ سال پیش برمیگردد.
کلیمانجارو تا ۲٫۲ کیلومتر مربع از یخهای دورانی تشکیل شده است و به دلیل گرمای کره زمین در حال آب شدن هستند. ۸۲٪ یخچال های طبیعی از سال ۱۹۱۲ کاهش یافته اند و ۳۳٪ از سال ۱۹۸۹ کاهش یافته است.اما آبهای آزاد شده از یخ ها در عرض ۲۰ سال به طور چشمگیری برای آب شرب محلی ، آبیاری کشاورزی، و برق آبی استفاده میشود.

این آتشفشان خاموش در داخل ۷۵۶ کیلومترمربعی پارک ملی کلیمانجارو در منطقه میراث جهانی یونسکو، و یکی از معدود مکان هایی بر روی زمین است که هر نوع منطقه زیستی محیطی را داراست. که شامل جنگلهای گرمسیری , زمین های هموار و گیاهانی در دامنه کوهستان آلپ است.

کلیمانجارو اولین بار در تاریخ ۵ اکتبر ۱۸۸۹ توسط زمین شناس آلمانی هانس مایر , Yoanas Kinyala Lauwo تانزایایی و Ludwig Purtscheller اتریشی صعود شد.

سریعترین صعود توسط برونو Brunod ایتالیایی در سال ۲۰۰۱ انجام گرفت. او از دروازه Marangu در ۵ ساعت و ۳۸ دقیقه و ۴۰ ثانیه صعود کرد. سریعترین زمان رفت و برگشت را راهنمای محلی Simon Mtuy در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۰۴ در زمان ۸ ساعت و ۲۷ دقیقه ثبت کرد.

برچسب ها: بام آفریقا, تانزانیا, قله کلیمانجارو, کلیمانجارو, کوه کلیمانجارو

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

سه × دو =

keyboard_arrow_up