مدار شمالگان کجاست؟

مدار شمالگان

مدار شمالگان کجاست؟

مدار شمالگان قطب شمال دیدارهای منحصر به فرد حیات وحش، تاریخ و فرهنگ های جذاب، پیاده روی در تاندرای ناشناخته و یخچال های طبیعی زیبا را که در مناطق وحشی قطب شمال قرار دارند، ارائه می دهد. اما مدار شمالگان دقیقا کجاست؟

این منطقه بیش از یک کشور یا مکان است: قطب شمال منطقه وسیعی است که شمالی ترین نقاط جهان را در بر می گیرد. بیایید نگاهی دقیق تر به محل دایره قطب شمال و نحوه رسیدن به آنجا بیندازیم.

قطب شمال شمالی ترین ناحیه قطبی سیاره زمین است و تقریباً یک ششم سطح زمین را در بر می گیرد و مردم هزاران سال است که به این منطقه سفر کرده و کاوش کرده اند. در تور نورهای شمالی Nature Sound می توانید از نورهای شمالی دیدن کنید و زندگی را در یک ایگلو تجربه کنید.

مدار شمالگان

مدار شمالگان خطی از عرض جغرافیایی است که تقریباً 66 درجه و 33 دقیقه از شمال خط استوا دور زمین می چرخد. در بالای نقشه، می توانید دایره قطب شمال را پیدا کنید که از شمال روسیه، آلاسکا و کانادا، از جمله اقیانوس منجمد شمالی عبور می کند.

این مسیر نه تنها یک خط بی معنی است، بلکه یک تغییر مهم فاصله بین شمال و بقیه جهان است. در بالای این چرخه، حداقل یک شب کامل در هر سال وجود دارد که خورشید طلوع نمی کند و ما می توانیم یک روز کامل را مشاهده کنیم که خورشید در آن غروب نمی کند. این یک محیط قطبی منحصر به فرد را ایجاد می کند، با غروب های زیبا که ساعت ها قبل از غروب خورشید ادامه دارد.

جاذبه های اصلی مدار شمالگان

بسیاری از مسافران برای دیدن “خورشید نیمه شب” به قطب شمال سفر می کنند. نیمه شب در نیمه تابستان، خورشید از افق طلوع می کند و غروب آفتاب ساعت ها آسمان را تا طلوع فجر پر می کند. در زمستان، شفق قطبی (نورهای شمالی) شور و نشاطی از سبز، بنفش و رنگ های دیگر ایجاد می کند که مانند نوارهایی در آسمان تاریک می رقصند.

تور های شفق قطبی آوای طبیعت یکی از راههای بازدید از این پدیده بی نظیر و منحصر بفرد است که هرساله برگزار می شود

مدار شمالگان به کجا تعلق دارد؟

هیچ کشوری مالک مدار شمالگان نیست، اگرچه از بسیاری از کشورها از جمله کانادا، روسیه، نروژ و فنلاند عبور می کند.

جاده ها یا مکان های دیدنی در بسیاری از کشورها دارای علائم عبور از مدار شمالگان هستند و عکاسی از عبور از این عرض جغرافیایی مهم برای بسیاری از مسافران قطب شمال جذاب است.

کدام کشورها در مدار شمالگان قرار دارند؟

کشور نروژ در مدار شمالگان

هشت کشور در منطقه قطب شمال قلمرو دارند: کانادا، پادشاهی دانمارک (از جمله گرینلند)، فنلاند، ایسلند، نروژ، روسیه، سوئد و ایالات متحده (آلاسکا). این هشت کشور شورای نوردیک را برای رسیدگی به مسائل مبرم منطقه تشکیل دادند. هدف این شورا ارتقای همکاری، هماهنگی و تعامل در موضوعاتی مانند توسعه و محیط زیست است.

آیا اقیانوس در شمالگان وجود دارد؟

بله، اقیانوس منجمد شمالی کوچکترین و کم عمق ترین اقیانوس سیاره زمین است که در قطب شمال واقع شده است و مساحتی تقریبا دو برابر استرالیا را پوشش می دهد. اقیانوس منجمد شمالی که به اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام متصل است، شامل خلیج ها و دریاهای بزرگ بسیاری از جمله دریای بارنتس، دریای گرینلند، دریای چوکچی، دریای نروژ، تنگه دانمارک و غیره است.

سرزمین های یخی اقیانوس منجمد شمالی

سرزمین های یخی در اقیانوس منجمد شمالی

در زمستان، بیشتر اقیانوس منجمد شمالی پوشیده از یخ است. این زمین های یخ زده زیستگاه های ضروری برای زندگی در شمال محسوب می شوند. از جلبک هایی که در کف آن رشد می کنند تا خرس های قطبی که از یخ به عنوان شکار فوک ها استفاده می کنند. علاوه بر این، منجمد دائمی نقش مهمی در تثبیت اقیانوس ها و آب و هوای سیاره دارد.

در طول ماه‌های تابستان، بیشتر این یخ‌ها ذوب می‌شوند و راه‌های آبی را برای کشتی‌ها باز می‌کند تا مناظر وحشی، حیات وحش قطب شمال و ماجراجویی در فضاهای باز را کشف کنند.

کدام قاره ها با اقیانوس منجمد شمالی همسایه هستند؟

دو قاره با اقیانوس منجمد شمالی هم مرز هستند: اوراسیا و آمریکای شمالی. قاره اوراسیا شامل روسیه، فنلاند، نروژ و سوئد و آمریکای شمالی شامل کانادا و ایالات متحده آمریکا (آلاسکا) است. اقیانوس منجمد شمالی نیز از سواحل گرینلند و ایسلند جریان دارد، اما این خشکی‌های کوچکتر جزایر هستند تا قاره‌ها.

آیا گرینلند در دایره قطب شمال است؟

گرینلند در مدار شمالگان

دایره قطب شمال نیز از گرینلند عبور می کند. قسمت جنوبی گرینلند در قسمت جنوبی مدار قرار دارد و قسمت شمالی آن را می توان قطب شمال در نظر گرفت.
بیشتر گرینلند جنوبی در جنوب دایره قطب شمال قرار دارد. در واقع Nanortalik که جنوبی ترین شهر گرینلند است در 6 درجه جنوب مدار و بیش از 600 کیلومتر با مدار فاصله دارد.

سخن آخر

مدار شمالگان یا دایره قطب شمال عرض جغرافیایی است که منطقه قطب شمال را مشخص می کند. این منطقه که شامل قطب شمال و بخش‌هایی از کشورهایی مانند روسیه، کانادا، آمریکا و غیره می‌شود، به مناطقی اطلاق می‌شود که حداقل یک روز کامل یا یک شب کامل را در طول سال تجربه می‌کنند و گردشگران زیادی را برای بازدید به سوی خود جذب می‌کنند. با آنها جذب می شوند. اقیانوس منجمد شمالی که بیشتر سال یخ زده است و بخش شمالی گرینلند در منطقه قطب شمال قرار دارند.

 

منبع: AuroraExpeditions

برچسب ها: تور خارجی, تور شفق قطبی, تور گردشگری, دایر قطب شمال, شفق قطبی, مدار شمالگان, مدار شمالگان کجاست؟

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

دو × دو =

keyboard_arrow_up