آبشار ولیلا | مهیج ترین آبشار سوادکوه

آبشار ولیلا | مهیج ترین آبشار سوادکوه

آبشار ولیلا سواد کوه، آبشاری بسیار جذاب و خاص، که در دل جنگل مخفی شده، و زیباترین چشم انداز را به نمایش گذاشته است می باشد. اگر به تصاویر آبشار ولیلا سواد کوه نگاه کنید، شاید کمی ترسناک به نظر برسد. وجود انبوهی از شاخه های درختان که سرپوشیده از خزه بوده و فضای بسیار زیادی را اشغال کرده اند، باعث می شوند تا این فضا کمی ترسناک به نظر برسد. اما باید اشاره کنیم که، در صورتی که به بازدید از آبشار ولیلا بروید، چشم انداز این منظره، شما را خیره خواهد کرد. منظره سرسبزی که رو به رویتان قرار می گیرد، به قدری جذاب و دیدنی است که بدون شک شما را تا چندین ساعت در درون خود نگه می دارد.

آبشار ولیلا بسیار مرتفع و جذاب است که می توان تا ساعت ها به بازدید از آن نشست، و آرامش وصف ناشدنی ای را از صدای آن و همچنین تماشای چشم انداز بی نظیر و خاصی که به نمایش گذاشته است، دریافت کرد. استان های شمالی کشور، به ویژه استان مازندران، انبوهی از پدیده های طبیعی و دیدنی را درون خود قرار داده اند. پدیده هایی که هر کدام جذابیت خاص خود را داشته و همچنین طرفداران بسیار زیادی را نیز دارند. اما در بین آن ها، برخی از پدیده های طبیعی؟، بسیار خاص تر و متفاوت تر هستند. چرا که تحت شرایط متفاوتی ایجاد شده اند و به همین سبب، در تمامی روز های سال، افراد بسیار زیادی را به سمت خود جذب می کنند.

آبشار ولیلا نیز یکی از این شگفتی ها است که با داشتن زیبا ترین و دیدنی ترین مناظر، همه ساله، گردشگران و توریستان بسیار زیادی را به سمت سواد کوه جذب می کند. در بین انبوهی از جاذبه های گردشگری مازندران، آبشار ولیلا بسیار خاص تر و جذاب تر است. حتی می توان گفت که آبشار ولیلا، در فصول مختلف سال، منظره و چشم انداز متفاوتی را از مناظر اطراف خود به نمایش می گذارد. و در هر فصل، زیبایی خاص خود را دارد. این مساله سبب شده تا انتخاب بهترین زمان برای بازدید از آبشار ولیلا کمی سخت و مشکل باشد. اما مگر آبشار ولیلا چه چیز هایی دارد که انقدر پر طرفدار و پر بازدید است؟

در ادامه این مطلب، قصد داریم که همه چیز را درباره آبشار ولیلا بیان کنیم. همچنین هر آن چه که درباره آبشار ولیلا و مشخصات و ویژگی هایی که دارد را ذکر کنیم تا شما بتوانید ه طور کامل با این جاذبه گردشگری محبوب آشنا شوید. پس اگر با آبشار ولیلا آشنایی ندارید و دوست دارید تا از یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین مقاصد گردشگری در سواد کوه بازدید کنید، توصیه می کنیم مطالعه ادامه این مطلب را از دست ندهید.

آبشار ولیلا، اثری در میان جنگل انجیلی مازندران

آبشار ولیلا، به قدری جذاب و زیبا است که به جرات می توان گفت یکی از دیدنی ترین و زیباترین آبشار های ایران به شمار می رود. امروزه، محیط های شهری به قدری خسته کننده و شلوغ شده اند که دیگر، نمی توان از وجود آب و هوای خوب و بدون آلودگی در امان ماند. پیدا کردن گزینه ای بسیار زیبا و خاص که بتواند ما را از این محیط شلوغ و نا مناسب دور کند و ساعاتی را به بهترین شکل برای ما رقم بزند، کار چندان سختی نیست. چرا که با وجود آبشار ولیلا دیگر می توان به راحتی و آسانی، از محیط های شهری، دود و ترافیک های سنگین آن به دور ماند و در نهایت، از تماشای طبیعت بی نظیر که در آن آب و هوای بسیار عالی و مناسبی برقرار است لذت برد.

اگر ساکن شهر تهران هستید و دوست دارید تا مقصدی بسیار جذاب و خاص، که با بازدید از آن بتوانید بهترین و عالی ترین اوقات خود را سپری کرده، و در نهایت، دغدغه ها و مشغله های فکری را پشت سر بگذارید، بازدید از آبشار ولیلا بهترین و مناسب ترین گزینه برای شما می باشد.

آبشار ولیلا کجاست؟

آبشار ولیلا یکی از جاذبه های گردشگری استان مازندران، و مکان های دیدنی سواد کوه است. در فاصله ای در حدود 4 ساعت از شهر تهران، زیبا ترین و دیدنی ترین آبشار مازندران قرار دارد. در روستایی به نام ولیلا که از توابع شهرستان سواد کوه می باشد، آبشار ولیلا واقع شده است. در نتیجه دسترسی به این آبشار، به خصوص از شهر تهران، بسیار راحت و آسان می باشد.

مشخصات آبشار ولیلا

آبشار ولیلا با این همه شهرت و جذابیت خود، ویژگی های بسیار زیادی را نیز به همراه دارد. از جمله مشخصات و خصوصیاتی ک آبشار ولیلا با خود به همراه دارد می توان به ارتفاع بلند آن اشاره کرد. ارتفاع آبشار ولیلا در حدود 25 متر می باشد و چشم انداز بی نظیری را در دل جنگل انجیلی سواد کوه ایجاد کرده است. جنگل انجیلی سواد کوه که به نام جنگل هزار رنگ مشهور است، یکی از زیباترین و دیدنی ترین جنگل های ایران می باشد. قدم زدن در این جنگل و در حوالی آبشار ولیلا، لذت وصف ناشدنی ای را به همراه دارد که بد نیست تمامی افراد آن را تجربه کنند. دور تا دور آبشار ولیلا، می توان گونه های مختلفی از پوشش گیاهی را مشاهده کرد که هر کدام از آن ها به خودی خود، زیبایی منحصر به فردی دارند.

درخت انجیلی مازندران، پیدایش جنگل بنفش در ایران

جنگل انجیلی، جنگلی است که همه ساله، گردشگران، طبیعت گردان، و توریستان متعددی را از نقاط مختلف کشور و جهان به سمت خود جذب می کند. درخت انجیلی که نام های دیگری شامل انجیلو، انجول، تویی، تفی، زوند، آسوندار، و … را دارد، یکی از خاص ترین و منحصر به فرد ترین و زیباترین درخت های ایران می باشد. در نتیجه عجیب نیست اگر بگوییم که آبشار ولیلا، تنها عامل جذب توریست در این منطقه نیست. درخت انجیلی، درختی است که فقط و فقط در بخش های شمالی کشور، و در جنگل هایی که به واسطه دریای خزر روییده شده اند و در سواد کوه قرار دارند می روید. درخت انجیلی، به واسطه چند رنگ بودن خود، شهرت بسیار زیادی پیدا کرده است.

در واقع باید اشاره  کنیم که این درخت زیبا و دیدنی، در فصل بهار، به رنگ قرمز مایل به بنفش در می آید و چشم انداز بسیار خاص و دیدنی ای را در دل جنگل به وجود خواهد آورد. پس اگر مشتاق دیدن جنگل بنفش ایران هستید، توصیه می کنیم در فصل بهار، خود را به جنگل انجیلی برسانید و همزمان با تماشای برگ های بنفش این منطقه، اقدام به بازدید از آبشار ولیلا کنید. اما باید اشاره کنیم که در فصل تابستان، تمامی برگ های درخت انجیلی به رنگ سبز زیبایی در می آید و در نهایت، سرسبز ترین و زیبا ترین مناظر را به نمایش می گذارند. در نهایت، فص پاییز است که همه چیز را جذاب تر می کند. برگ درختان، به رنگ های مختلفی همچون نارنجی زرد و قرمز درآمده و در نهایت، زیبا ترین و دیدنی ترین منظره را به نمایش خواهد گذاشت.

جالب است بدانید که جنگل بنفش ایران، یا جنگل های سواد کوه که آبشار ولیلا را درون خود قرار داده اند، یکی از پر خاصیت ترین و مهم ترین نوع درختان را درون خود قرار داده است. در واقع باید اشاره کنیم که ریشه های درختانی که جنگل بنفش را تشکیل داده اند، بسیار پر خاصیت بوده و مهم تر از همه، سبب شده اند تا تنه درختان انجیلی، بسیار قوی باشد. این مساله سبب شده تا درختان انجیلی، لقب چوب آن را نیز به خود بگیرند.

از دیگر جذابیت هایی که جنگل انجیلی سواد کوه با خود به همراه دارد ،این است که عموما ارتفاع درختان این جنگل به حدود 15 متر می رسد. اما جالب اینجاست که در این جنگل، برخی از درختان، به طور شگفت انگیزی، به یکدیگر تنیده شده اند و یک درخت بزرگ و کامل را به وجود آورده اند. به طوری که یک درخت بسیار بزرگ و عظیم از چندین درخت در هم تنیده ساخته شده است. عموما توانایی رشد این گونه درختان بسیار بالا بوده و گاهی اوقات، ارتفاع آن ها به 25 متر نیز می رسد. به طور کلی جنگل انجیلی یکی از دیدنی ترین و جذاب ترین مناطقی است که می توانید در هنگام تماشای آبشار ولیلا از آن نیز بازدید کنید.

صخره نوردی در آبشار ولیلا 

آبشار ولیلا، که ترکیبی از فرود آمدن آب از ارتفاع 25 متری و همچنین وجود گونه های مختلفی از پوشش گیاهی است، جذابیت های بیشتری را نیز به نمایش گذاشته است. در واقع باید اشاره کنیم که یکی از مزایای بازدید از آبشار ولیلا این است که می توانید در این منطقه، اقدام به کوهنوردی و صخره نوردی کنید و بهترین اوقات خود را در این منطقه به ثبت برسانید. مسیر دسترسی که شما را به آبشار ولیلا می رساند، این امکان را به شما می دهد که بتوانید در محیط کمار آبشار، صخره نوردی نسبتا آسانی را تجربه کنید. درست در کنار آبشار، صخره های سنگی ای را مشاهده خواهید کرد که چشم انداز و زیبایی آبشار ولیلا را دو چندان کرده است.

با کمک صخره های موجود در کنار آبشار ولیلا می توانید به راحتی و اسانی صخره نوردی کرده و یکی از بهترین اوقات خود را سپری کنید. لازم به ذکر است که وجود درختانی بسیار قوی و تنومند این امکان را به شما می دهد که بتوانید با کمک یک طناب، از آبشار و صخره هایش پایین بیاید.

به طور کلی با بازدید از آبشار ولیلا می توانید تفریحات متعددی را انجام دهید، به تماشای منظره بی نظیر و عالی آبشار ولیلا بپردازید، در جنگل انجیلی که یکی از زیباترین جنگل های ایران می باشد قدم بزنید، و در نهایت، بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را سپری کنید. به خاطر داشته باشید که اگر هوا بارانی می باشد و یا روز بارانی ای را در پیش گذاشته اید، به هیچ عنوان صخره نوردی در این منطقه را امتحان نکنید. چرا که سنگ ها و صخره های ابشار کاملا لغزنده بوده و خدای نا کرده در صورت صخره نوردی در کنار آبشار ولیلا خطرات جدی و غیر قابل جبرانی به وجود می آید.

لذت های بازدید از آبشار ولیلا

شاید برایتان عجیب باشد اما جذابیت های آبشار ولیلا همچنان ادامه دارد. با بازدید از آبشار ولیلا می توانید به راحتی و آسانی، از آب آبشار استفاده کرده و آب تنی لذت بخشی را تجربه کنید. پس باید اشاره کنیم که حتما یک الی دو دست لباس اضافی را با خود به همراه ببرید. همچنین باید اشاره کنیم که شما می توانید ،با به همراه بردن لوازم و تجهیزات پیک نیک، بهترین و به یاد ماندنی ترین اوقات خود را در این منطقه سپری کنید. پس حتما با توجه به مدت زمان اقامت خود لوازم و تجهیزات کافی برای پیک نیک کردن را با خود به همراه ببرید.

همچنین باید اشاره کنیم که به همراه بردن پلاستیک برای دور انداختن زباله های خود را فراموش نکنید. حتما حتما چندین کیسه زباله به همراه داشته باشید و به هیچ عنوان، زباله های خود را در طبیعت رها نکنید. این طبیعت بدون وجود زباله ها زیبا تر است و در حفظ این زیبایی از جمع کردن زباله های خود دریغ نکنید.

نکات مهم که قبل از بازدید از آبشار ولیلا باید بدانید

آبشار ولیلا، در منطقه ای کوهستانی قرار دارد. در واقع همانطور که می دانید، وجود رشته کوه البرز این منطقه را مورد عنایت قرار داده و در نهایت، سبب به وجود آمدن پدیده های طبیعی و جذابی شده است. اما باید اشاره کنیم که برای دسترسی به آبشار ولیلا باید چندین نکته را در نظر داشته باشید. چرا که بدون بررسی برخی از شرایط و دانستن این نکات، ممکن است در طول مسیر با مشکل مواجه شوید. پس قبل از سفر به آبشار ولیلا حتما به این موارد توجه کنید:

1.    شرایط آب و هوایی

آبشار ولیلا در ارتفاعات کوه قرار گرفته است. بنابراین برای دسترسی به آن، حتما نیاز به پیمودن مسیر های پر شیب است. یکی از مهم ترین و اصلی ترین نکاتی که باید قبل از بازدید از آبشار ولیلا به آن توجه کنید، این است که شرایط آب و هوایی منطقه را بسنجید. در صورتی که هوا بارانی باشد، بهترین گزینه موکول کردن بازدید است. چرا که وجود بارش باران، سبب می شود تا زمین هایی که شما را به آبشار ولیلا می رسانند بسیار لیز شوند و در نهایت ،موجب بروز خطرات جدی می شود.

2.    زمان مناسب

طبیعتا چشم اندازی که آبشار ولیلا به نمایش می گذارد، هر فردی را واردار می کند تا چندین ساعت آینده را در کنار طبیعت زیبای آبشار سپری کنند. پس باید اشاره کنیم که بهترین گزینه این است که صبح یا ظهر، از روستای ولیلا به طرف آبشار ولیلا حرکت کنید. پس از پیمودن مسیر دسترسی، چند ساعتی را در کنار طبیعت دیدنی آبشار ولیلا بنشینید و در نهایت، به راحتی و آسانی مسیر بازگشت را پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که اگر هوا در شرف تاریک شدن است و یا ساعاتی تا تاریک شدن هوا باقی مانده، توصیه می کنیم به هیچ عنوان اقدام به بازدید از آبشار ولیلا نکنید.

3.    خوراکی

آبشار ولیلا با داستن سختی مسیر نسبتا بالایی، بدون شک سبب می شود تا بدن افراد نیاز به خوراکی برای ادامه داشته باشد. در نتیجه توصیه می کنیم حتما تعدادی از خوراکی های مقوی و مناسب را با خود به همراه داشته باشید. جدا از آن، خوردن غذاهای لذیذ و همچنین نوشیدن نوشیدنی های خوشمزه و جذاب، در هنگام تماشای منظره بی نظیر و خاص آبشار ولیلا، تفریح بسیار عالی ای است که هر فردی باید آن را تجربه کند. پس اگر به بازدید از آبشار ولیلا رفتید به یاد داشته باشید که حتما، خورد و خوراک مناسب و کافی ای را با خود به همراه ببرید.

امکانات این منطقه

متاسفانه باید اشاره کنیم که در اطراف ابشار ولیلا هیچ گونه امکانات رفاهی و تفریحی وجود ندارد. در نتیجه با آگاهی بر این مساله آبشار ولیلا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنید. همچنین باید اشاره کنیم که اگر قصد سفر چند روزه را به این منطقه دارید، و طرفدار کمپینگ می باشید، اطراف آبشار مکان مناسبی برای کمپ کردن نیست. برای کمپینگ، پیشنهاد می کنیم به روستای ولیلا بازگردید و در نهایت، در فضای مناسبی که این روستا دارد، مکانی را برای کمپ کردن انتخاب کنید.

چگونه به روستای ولیلا در سوادکوه برویم؟

برای دسترسی به روستای ولیلا از شهر تهران که آبشار زیبا و دیدنی ولیلا را درون خود قرار داده است، باید راهی جاده فیروزکوه شوید. در این جاده، با دسترسی با میدان شهر زیر آب می توانید به راحتی خود را به روستای ولیلا برسانید. روستایی بسیار جذاب و دیدنی که بر روی تپه های نسبتا کم شیب واقع شده است. اما باید اشاره کنیم که آبشار ولیلا، در ارتفاعات بالاتری قرار گرفته است. به همین سبب، پس از دسترسی به روستای ولیلا، باید مسیر خود را به سمت رودخانه این روستا پیدا کرده، و در نهایت، با ادامه داده راه رودخانه، به راحتی خود را به آبشار ولیلا برسانید. به خاطر داشته باشید که برای رسیدن به آبشار بسیار خاص و زیبای ولیلا، باید شیب کوه را بپیمایید. در نتیجه تمامی شرایط را بررسی کنید تا در طول مسیر با مشکل مواجه نشوید.

اگر تا به حال از آبشار ولیلا دیدن کرده اید، تجربیات و نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید و خاطرات سفر خود را برای ما بازگو کنید.

برچسب ها: آبشار ولیلا, آبشار ولیلا | مهیج ترین آبشار سوادکوه, جنگل هیرکانی

مطالب پیشنهادی دیگر:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

شانزده − هفت =

keyboard_arrow_up