صعود به قله سبلان

31 خرداد الی 2 تیرماه 1402

 • جاذبه ها: 
 • منطقه: جنوب ایران
 • نـوع فعـالـیت: طبیعت گردی
 • پیشنیاز: ندارد
 1. کلیه ترانسفرهای فرودگاهی
 2. چهار شب هتل سه ستاره با صبحانه
 3. ترانسفر رفت و برگشت شهری
 4. کلیه وعده‌های غذایی
 5. راهنمای محلی
 6. راهنمای گردشگری
 7. بیمه مسافرتی
 8. دسترسی به کیت کمکهای اولیه
 1. کلیه خدمات امداد و نجات و پزشکی (اعزام هلیکوپتر، امبولانس، نیروی امدادی، بیمارستان و… )
 2. پرداخت هر گونه انعام به عوامل محلی
 3. هزینه صدور بیمه امداد و نجات (شامل امداد و نجات در مسیر ، بیمارستان و…)
 • تاریخ و ساعت حرکت:
 • ۲۰ دیماه ۱۴۰۲ از تهران
 • تاریخ و ساعت بازگشت:
 • ۲۷ دیماه ۱۴۰۲
 • محل حرکت:
 • فرودگاه مهرآباد تهران
 • روز اول

حرکت از تهران به سمت شابیل (شب را داخل ماشین هستیم)

 • روز دوم

استارت برنامه

سوار لندرور می شویم و به سمت حسنیه حرکت میکنیم و از آنجا پیمایش آغاز میشود.

بعد از صعود به اقامتگاه رزرو شده برمی گردیم و شب را آنجا اقامت می کنیم

 • روز سوم

از شابیل به سمت پل معلق هیر می رویم و بعد از بازدید به سمت تهران باز میگردیم

لـوازم ضـروری سفر که حتما باید همراه داشته باشید:

به ثبت نام کنندگان اعلام می گردد.

لوازمی که اگر همراه بیاورید سفر بهتری را تجربه می کنید

پشت گردنی بادی برای استراحت حین سفر، پرچم ایران ، دمپایی ، دوربین عکاسی، فلش مموری یا کابل مخصوص برای جابجایی عکس ها، پاور بانک و هندزفری.

 1. عکس کارت ملی
 2. شماره تماس (موبایل)
 3. پر نمودن فرم ثبت نام و تعهد نامه با امضاء و اثر انگشت.

توجه: اگر به هر دلیلی برنامه اجرا نشود و کنسلی از طرف مجری باشد کلیه هزینه بازگشت داده می شود. در صورت کنسلی از طرف مسافر شامل قانون کنسلی می‌گردد

قیمت این برنامه ۶۸۰۰ تومان می باشد.

شما می توانید مبلغ ۲/۰۰۰/۰۰۰ تومان به عنوان پیش پرداخت و ثبت نامپرداخت نمایید، حتماٌ اطلاعات پرداخت را همراه با نام خود به شماره موبایل ۰۹۱۲۵۰۷۵۷۹۴ پیامک یا به لینک تلگرامی @avaye_tabiyat ارسال نمایید. مابقی مبلغ فوق ۴۵ روز قبل از سفر بصورت کارت به کارت دریافت میشود.  مهلت ثبت نام : حداکثر تا ۱۰ دی ماه می باشد.

مسئول ثبت نام: آقای مرتضی هاشمی ۰۹۱۲۵۰۷۵۷۹۴

قله سبلان سومین قله بلند ایران و یکی از زیباتربن جاذبه‌های کشور است که جاذبه‌های ارزشمند فراوانی دارد. ارتفاع قله سبلان یا به ترکی آذربایجانی ساوالان ۴۸۱۱ متر است که در قهرست بلندترین قلل ایران پس از قله دماوند و علم‌کوه، سومین قله بلند ایران به شمار می‌رود.

آبگرم‌های طبیعی در دامنه کوه، طبیعت زیبا و منحصربه‌فرد و وجود یخچال‌ها و برف دائمی که موجب ساخت پیست اسکی آلوارس شده، از جمله مهم‌ترین جاذبه‌های این کوهستان هستند.

به علاوه این کوه طبق باور برخی از مردم بومی محل بعثت زرتشت (پیامبر ایران) محسوب می‌شود. حتی در کتاب “چنین گفت زرتشت” اثر مشهور نیچه اشاره‌ای به پایین آمدن زرتشت از کوه سبلان شده است. به همین دلیل این مکان از تقدس خاصی در میان مردم منطقه و به خصوص بومیان و عشایر برخوردار است.

برخی از بومیان منطقه اعتقاد دارند که محل دفن این پیامبر گرانقدر در همین کوه قرار دارد. کوه زیبای سبلان در فاصله ۳۵ کیلومتری غرب شهر اردبیل و ۲۵ کیلومتری جنوب‌شرقی مشگین‌شهر قرار گرفته است.

نکته جذاب در مورد این کوه وجود یک دریاچه زیبای بیضی شکل در بالای قله آن است که گردشگران زیادی را به سوی این قله زیبا جذب می‌کند. ارتفاع دریاچه سبلان ۴۸۱۱ متر است و عمق حدودی ۴۰ متری دارد. این دریاچه در ماه‌های گرم دمایی در حد صفر درجه سانتی‌گراد دارد و آب آن نیز صاف و زلال است.

ابعاد دریاچه ۱۴۰ در ۸۰ متر است که اگر در قسمت جنوبی آن بایستید، ۲۵ متر از سطح دریاچه را می‌توانید اندازه‌گیری کنید. همچنین قسمت جنوبی این دریاچه به دلیل اینکه در تمام طول سال، آفتاب بر آن نمی‌تابد دارای پوشش برف و یخچال است. صخره‌ها و سنگ‌های آتشفشانی عظیمی دور تا دور دریاچه را پوشش داده‌اند که از جنس بازالت، آندزیت و تراکیت بوده و تا درون دریاچه امتداد یافته‌اند. در نتیجه هیچ شیاری درون دریاچه وجود ندارد و آب آن از بارش باران و آب شدن برف قله تأمین می‌شود. درون دریاچه سبلان هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند. چرا که آب آن، از آبهای بسیار سبک سولفات کلسیم سدیم بوده و در نتیجه دارای سیلیس فراوان است.

این موضوع به شفافیت و آینه‌ای شدن سطح دریاچه کمک کرده است. آب دریاچه در تمام طول سال به جز ماه‌های تابستان از اوایل تیر تا اوایل شهریور یخ بسته است.

این دریاچه با قرارگیری درست در نوک قله و در ارتفاع ۴۸۱۱ می‌تواند به راحتی در میان مرتفع‌ترین دریاچه‌ها قرار گیرد.

 

دسترسی به قله سبلان

رایج‌ترین مسیر صعود به قله سبلان در شمال‌شرقی قرار دارد که از آبگرم شابیل در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین‌شهر شروع و با عبور از پناهگاه یا همان حسینیه سبلان به وسیله یال شرقی به قله منتهی می‌شود. مسیر پناهگاه تا قله سبلان دارای پاکوب است و پرچم‌های راهنما هم در امتداد آن به چشم می‌خورند.

برای صعود به قله سبلان حتی اگر کوهنوردی مبتدی باشید هم می‌توانید این مسیر را به سادگی و طی چند ساعت (در طول تابستان) طی کنید.

مسیر دوم نیز مسیر غربی است که از دریاچه‌ قره‌گل آغاز می‌شود و از هرم چال و یخچال بزرگ می‌گذرد. در مسیر غربی یک پناهگاه نیز وجود دارد.

سخت‌‌ترین راه صعود به قله‌ سبلان جبهه جنوبی سبلان است که از پیست اسکی آلوارس و یال شرقی می‌گذرد. در این مسیر پناهگاهی وجود ندارد، پس باید برنامه‌ حرکت را طوری تنظیم کنید که شب را کنار چادرهای عشایر بمانید.

اگر قصد دارید خود را به چالش بکشید و از سخت‌ترین مسیر عبور کنید، باید مسیر جنوبی را انتخاب کرده و از سمت جنوب قله به سوی آن صعود کنید. بهتر است بدانید که این مسیر هیچ پناهگاهی ندارد و سنگ‌های بزرگی نیز در سر راه قرار گرفته است.

بهترین زمان صعود به قله سبلان از حدود ماه‌های خرداد و تیر تا پایان شهریور است که دمای هوا بالاتر و شرایط جوی مناسب‌تر است.

keyboard_arrow_up